Posiadanie domku letniskowego otwiera wiele możliwości wypoczynku w okresie wiosenno-letnim. Zastanawiając się nad jego ubezpieczeniem, działkowicz może spotkać się z opinią, że to zbędny wydatek – przecież jest w nim rzadziej, niż częściej. A to właśnie jeden z wielu powodów, dla których warto zdecydować się na ubezpieczenie mienia. Sprawdź, dlaczego polisa na domek letniskowy jest rozsądnym wyborem.

Od jakich zdarzeń można ubezpieczyć domek letniskowy?

Zakup nawet najmniejszej działki wraz z domkiem letniskowym wiąże się ze sporymi kosztami. Ich utrzymanie w nienagannym stanie wymaga od właściciela wiele czasu i pracy. Wystąpienie jakiejkolwiek sytuacji, która doprowadzi do uszkodzenia mienia, boli podwójnie: finansowo i osobiście. Ubezpieczenie domku letniskowego pozwala na jego ochronę w wielu przypadkach:

  • Pożar, zjawiska pogodowe (zdarzenia losowe) – ulewne deszcze, grad czy huragan często zrywają dachy, przewracają drzewa i zalewają domki, generując ogromne koszty naprawy. Podobnie, a nawet gorzej jest z pożarem, który może wystąpić na skutek uderzenia pioruna, zwarcia w instalacji elektrycznej czy celowego podpalenia przez osoby trzecie.
  • Kradzież z włamaniem, rozbój, dewastacja – dodatkowa ochrona, która umożliwia uzyskanie odszkodowania w przypadku włamania się na teren domku i dokonania kradzieży przez osoby trzecie. Przez cały rok może dojść do przykrych sytuacji, których konsekwencją jest utrata mienia i uszkodzenie kosztownych zabezpieczeń antywłamaniowych. W przypadku samej dewastacji to również ubezpieczenie od uszkodzeń bez kradzieży, a więc wybicia szyb, wymalowania graffiti etc.

Czy ubezpieczenie obejmuje tylko domek letniskowy?

Zakres ochrony jest oczywiście uzależniony od warunków konkretnego ubezpieczenia. Jednak tym, co obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego, jest najczęściej:

  • Sama budowla (mury, elementy stałe domku letniskowego: drzwi, okna etc.),
  • Ruchomości,
  • Inne budynki gospodarcze znajdujące się na posesji,
  • Obiekty małej architektury (np. altany), altany i inne obiekty stałe na terenie posesji,
  • Ogrodzenie wraz ze stałymi elementami.

osoba licząca na kalkulatorze ubezpieczenie domku letniskowego

Czy warto ubezpieczyć domek letniskowy?

Koszty związane z usunięciem szkody potrafią być naprawdę wysokie; nie tylko w przypadku dużego pożaru, ale także przy samym włamaniu czy uszkodzeniach gradowych. Odpowiedzią na pytanie czy warto ubezpieczyć domek letniskowy, jest zobrazowanie sobie kwoty i czasu koniecznych do przekazania na renowację. Ubezpieczenia na dogodnych warunkach oraz fachowe doradztwo można znaleźć na tr.gorlice.pl

Niezależnie od tego, czy działkowicz dopiero planuje kupić budynek, czy już od wielu lat jest w jego posiadaniu, ubezpieczenie zdecydowanie jest dobrym wyborem. Pozwoli na zaoszczędzenie sporych pieniędzy w przypadku wystąpienia wielu nieoczekiwanych zdarzeń.

Artykuł partnera