​Oficjalnie w Polsce pracuje około 600 tysięcy Ukraińców. Nieoficjalnie: nawet 2,5-raza więcej. To ogromna armia pracowników, dzięki którym mogą funkcjonować setki, jeśli nie tysiące polskich firm. Większość Ukraińców przyjeżdża do nas tylko po to, aby zarobić pieniądze na utrzymanie bliskich, którzy zostali za wschodnią granicą. Pokazują to dane na temat przepływów pieniężnych. Ukraińcy w ciągu roku transferują do ojczyzny nawet ponad 6 miliardów złotych. Szkoda tylko, że wielu emigrantów za to przepłaca lub podejmuje niepotrzebne ryzyko. Jak zatem tanio wysłać pieniądze na Ukrainę, zapewniając im przy tym maksymalne bezpieczeństwo?

Metoda „na TIR-a”? Odradzamy!

Ciekawostką jest fakt, że nawet 40% pieniędzy Ukraińcy pracujący w Polsce wysyłają swoim bliskim za pośrednictwem… kierowców TIR-ów oraz pasażerów pociągów. Prawdopodobnie chodzi o uniknięcie wysokich kosztów transferu oraz brak konta bankowego. Mimo wszystko zdecydowanie odradzamy tę metodę. Jest ona niebezpieczna, zwłaszcza jeśli powierzamy pieniądze obcej osobie. Poza tym przesłanie rodzinie pieniędzy w taki sposób jest kłopotliwe i czasochłonne – środki mogą dotrzeć na miejsce dopiero po kilku dniach, jeśli kierowca ma przed sobą długą trasę.

Tradycyjny przelew bankowy? Będzie drogo

Naturalnym i najmniej kłopotliwym wyborem dla emigrantów zarobkowych chcących przesłać pieniądze rodzinie na Ukrainie wydaje się być po prostu przelew bankowy. Ukraińcy posiadający konto w polskim banku i otrzymujący na nie swoją wypłatę mogą bardzo łatwo zlecić taki transfer z poziomu bankowości elektronicznej.

Problemem w tym przypadku są niestety koszty, które potrafią być niewspółmiernie wysokie do kwoty przelewu. Ukraina nie należy niestety do porozumienia SEPA, a więc nie ma możliwości skorzystania z taniego przelewu w walucie euro.  Z polskiego konta można przesłać tylko złotówki, które następnie zostaną przeliczone na dolara amerykańskiego lub euro, a dopiero w kolejnym kroku na hrywny. Mamy więc tutaj do czynienia ze zjawiskiem podwójnego przewalutowania. Banki stosują własny kurs wymiany, który jest bardzo niekorzystny dla klienta.

Poza tym trzeba będzie ponieść opłatę za przelew międzynarodowy – w niektórych bankach obowiązuje minimalna kwota prowizji (zwykle 30-50 złotych) lub prowizja obliczana jest procentowo (np. 0,50% kwoty przelewu).

Pisząc krótko: tradycyjny przelew bankowy na pewno nie jest sposobem na to, aby tanio wysłać pieniądze na Ukrainę. Szukajmy więc dalej.

Co z przekazami pieniężnymi?

Przekazy pieniężne są bardzo ciekawą opcją – głównie w sytuacji, gdy odbiorca nie posiada konta bankowego. Grunt to znaleźć korzystną ofertę, aby nie dać się naciąć na wysokie opłaty. Z tym niestety jest kłopot, ponieważ większość firm oferujących przekazy na Ukrainę nalicza dość wysoką prowizję (od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych), stosuje bardzo niekorzystny przelicznik walut, a poza tym pieniądze trzeba odebrać u lokalnego agenta, co będzie kłopotliwe dla mieszkańców mniejszych miejscowości.

Nie polecamy natomiast opcji przekazu pocztowego, która się po prostu nie opłaca z uwagi na wysoką prowizję i niekorzystne przewalutowanie.

Przelew przez bankomat?

W Polsce od pewnego czasu dostępna jest ciekawa opcja przesyłania pieniędzy na Ukrainę za pośrednictwem sieci Euronet i aplikacji mobilnej Privat24. Usługa została uruchomiona razem z ukraińskimi partnerami, w tym PrivatBank. Zachętą do skorzystania z tego rozwiązania są dość niskie opłaty, a także spora dostępność bankomatów Euronet (jest ich około 8 tysięcy w całej Polsce). Wady? Mocno ograniczona kwota przelewu, a także konieczność posiadania konta w banku PrivatBank (które często nie jest darmowe).

Nowoczesne i szybkie rozwiązanie dla oszczędnych

Coraz więcej Ukraińców pracujących w Polsce odkrywa, że mogą wysyłać pieniądze na Ukrainę tanio, szybko, wygodnie i co najważniejsze bezpiecznie bez konieczności korzystania z tradycyjnych usług bankowych. Na popularności zyskują usługi firm pośredniczących, takich jak EasySend.

EasySend w swojej ofercie posiada ekspresowe przelewy z Polski na Ukrainę pod adresem https://www.easysend.pl/przelewy-z-polski-na-ukraine . Przelewy  na kartę Mastercard w UAH z czasem realizacji nawet w 10 minut. Pierwszy taki przelew zawsze jest darmowy – to dobra okazja, aby przetestować usługę. Jeśli odbiorca nie ma karty Mastercard, to można zlecić przelew z odbiorem w Privat24, o którym wspominaliśmy wyżej, lub zdecydować się na przekaz gotówkowy.

Przelew pieniędzy na Ukrainę zlecisz również za pośrednictwem darmowej aplikacji mobilnej EasySend na iOS i Androida.

Z EasySend warto korzystać nie tylko ze względu na wygodę, ale też bardzo korzystny kurs wymiany i brak ukrytych kosztów. Od razu wiesz, jaka kwota w hrywnach, euro czy dolarach trafi do odbiorcy przelewu. O jakości usług EasySend najlepiej świadczy to, że firma ma najlepszą w branży ocenę na niezależnym portalu opinii TrustPilot – 4,8/5.

Artykuł partnera