​Obcokrajowcy, którzy przez dłuższy czas przebywają w naszych kraju często chcą ubiegać się o kredyt hipoteczny. Niestety, już na poziomie złożenia samego wniosku napotykają barierę w postaci konieczności posiadania polskiego obywatelstwa. Czy oznacza to, że obcokrajowiec nie ma możliwości wzięcia kredytu w Polsce? Bynajmniej! Podpowiadamy, jakie warunki powinni spełniać obcokrajowcy, aby zaciągnąć kredyt w Polsce.

Obcokrajowcy, którzy przez dłuższy czas przebywają w naszych kraju często chcą ubiegać się o kredyt hipoteczny. Niestety, już na poziomie złożenia samego wniosku napotykają barierę w postaci wielu niewiadomych dotyczących braku polskiego obywatelstwa. Czy oznacza to, że obcokrajowiec nie ma możliwości wzięcia kredytu w Polsce? Bynajmniej! Podpowiadamy, jakie warunki powinni spełniać obcokrajowcy, aby zaciągnąć kredyt w Polsce.

Kredyt dla obcokrajowca – jakie warunki należy spełnić? 

Jeszcze do niedawna kredyt dla obcokrajowca dostępny był wyłącznie pod warunkiem posiadania polskiego obywatelstwa. Na szczęście w dzisiejszych czasach zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe mają nieco bardziej liberalne podejście. Osoby, które przez dłuższy czas przebywają w Polsce, a pochodzą spoza Unii Europejskiej mogą ubiegać się o kredyt posiadając kartę stałego pobytu lub wizę. 

Warunkiem koniecznym jest również stałe źródło dochodu. Kredyt gotówkowy udzielany jest wyłącznie tym osobom, które regularnie otrzymują wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. 

Kredyt dla obcokrajowca – jakie dokumenty trzeba przygotować? 

Poszczególne firmy pożyczkowe i banki mają swoje własne wymagania dotyczące dokumentów wymaganych od potencjalnego kredytobiorcy. Trzeba będzie przygotować między innymi:

  • potwierdzenie zatrudnienia (trzeba legalnie pracować w Polsce od przynajmniej sześciu miesięcy);
  • aktualny paszport;
  • numer PESEL;
  • zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce;
  • zaświadczenie o historii kredytowej z kraju pochodzenia. 

Jak widać zgromadzenie odpowiednich dokumentów potrzebnych do otrzymania kredytu dla obcokrajowca może zająć dosyć dużo czasu. Jeżeli czujesz się przytłoczony ilością formalności warto skorzystać z usług doradcy kredytowego, który w profesjonalny sposób rozwieje wszystkie wątpliwości. Pomoże również przygotować komplet dokumentów i wesprze w negocjacjach z bankiem. 

O czym powinien pamiętać obcokrajowiec, który ubiega się o kredyt? 

Obcokrajowcy, którzy nie znają biegle języka polskiego powinni do banku lub firmy pożyczkowej udać się w towarzystwie tłumacza. Oczywiście w większości placówek bankowych obsługa komunikuje się w języku angielskim, trzeba jednak pamiętać, że – szczególnie w mniejszych miejscowościach – może to nie być to żadną regułą. Razem z powiększaniem się społeczności Ukraińców w naszym kraju coraz więcej placówek gwarantuje obsługę w języku ukraińskim. Tutaj również trzeba wziąć poprawkę na to, że zazwyczaj jest to przywilej dużych placówek miejskich. 

Kredyt dla obcokrajowca jest jak najbardziej możliwy do otrzymania. Trzeba jednak pamiętać, że kredytodawcy mają w stosunku do takich osób nieco większe wymagania niż w stosunku do naszych rodaków. Właśnie dlatego dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy kredytowego, który wesprze nas na wszystkich etapach ubiegania się o kredyt gotówkowy. Ważne jest przede wszystkim to, aby posiadać dobrą historię kredytową ze swojego kraju oraz być zatrudnionym w Polsce przynajmniej od sześciu miesięcy. 

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie naszego Partnera: www.mdyrda.pl

Artykuł partnera