Liczba strategii, które mogą stosować inwestorzy na giełdzie, jest naprawdę ogromna. To, na jaką strategię się zdecydujemy, powinno być uzależnione od poziomu akceptowanego przez nas ryzyka, naszej wiedzy oraz możliwości finansowych. W poniższym artykule prezentujemy kilka popularnych strategii inwestowania w akcje, które powinni poznać początkujący. Zapraszamy do lektury.
Inwestycja w akcje - najważniejsze informacje
Wydawać by się mogło, że zarabianie na akcjach jest proste i przyjemne. Oczywiście, sam proces zakupu akcji jest wyjątkowo prosty - wystarczy skorzystać z usług odpowiedniego brokera, np. Saxo broker oraz wybrać interesujące nas akcje z dowolnych giełd z całego świata. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż sam zakup akcji nie oznacza, iż na takiej transakcji zyskamy. W wielu przypadkach jest całkowicie odwrotnie.
Ceny akcji zmieniają się niejednokrotnie jak w kalejdoskopie. Spółki, które cieszyły się uznaniem inwestorów i notowały bardzo wysokie ceny swoich akcji, mogą w krótkim czasie znacząco stracić. Z tego powodu inwestorzy stawiający na zakup akcji powinni się bardzo dokładnie przygotować do takich inwestycji. Odpowiedzialność, rozsądek i wiedza to trzy najważniejsze czynniki, które mogą przesądzić o naszym sukcesie na handlu akcjami.
W przypadku początkujących inwestorów niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej strategii a także ciągłe poszerzanie swojej wiedzy na temat mechanizmów rządzących giełdą. Jeśli inwestorzy będą o tym pamiętać, ich szanse na osiągnięcie sukcesu będą zdecydowanie wyższe.
Popularne strategie, które warto znać
Liczba dostępnych strategii dla inwestorów kupujących akcje jest imponująca. Jedną z nich jest na przykład spekulacja. Uważa się ją za jedną z najczęściej stosowanych technik inwestowania. Polega to na tym, że kupujemy rozmaite akcje, aby później sprzedać je - w wyższej cenie. Ryzyko w przypadku takiej strategii uzależnione jest od płynności, rodzaju rynku a także od branży i zmienności cen.
Inna ze strategii - strategia wyczucia rynku - polega na tym, że analizujemy, jakie będą zmiany na całym rynku kapitałowym i w bardzo krótkim czasie reagujemy na zmieniające się trendy kupując wybrane instrumenty finansowe i sprzedając je z zyskiem. Aby stosować tę strategię, należy często zmieniać skład portfela inwestycyjnego.
Z kolei ci inwestorzy, którym zależy na osiąganiu zysków w perspektywie długoterminowej, powinni postawić na zastosowanie strategii "kup i trzymaj". Polega ona na tym, że wybiera się te akcje, które według naszych analiz powinny mieć duże szanse na wzrost w dłuższym czasie.
Jeszcze inna strategia - strategia behawioralna, polega na tym, że inwestor działa w taki sposób, że korzysta z analizy psychologii rynku kapitałowego. Jest to określenie dla dziedziny nazywanej dziedziną finansów behawioralnych. Dzięki niej łatwiej można zrozumieć, jak działają inwestorzy giełdowi w przypadku wystąpienia rozmaitych scenariuszy na giełdzie.
Bez względu na to, na jaką strategię się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o tym, by wszystkie decyzje biznesowe podejmować w sposób rozsądny, uwzględniając istniejący poziom ryzyka. Tylko wtedy zyskamy pewność, że nasze szanse na osiągnięcie sukcesu będą wyższe.
Artykuł partnera