Pożyczki pozabankowe zdobywają coraz większe grono zwolenników. Rynek firm pożyczkowych dynamicznie się rozwija, a rosnąca konkurencja sprawia, że firmy te sięgają po coraz nowsze sposoby na przyciągnięcie kolejnych klientów. A tych nie brakuje. Z czego wynika popularność pożyczek pozabankowych?

Kontroferta dla restrykcyjnych banków

Obecnie potencjalny pożyczkobiorca ma niezbyt szeroki wybór - może zwrócić się do banku lub firmy pozabankowej. Większość konsumentów wybiera bank, ale tylko nieliczni otrzymają potrzebną gotówkę. Kto może liczyć na pożyczkę w banku? Z pewnością dostanie ją klient, który posiada stałe zatrudnienie, stosunkowo wysokie zarobki, zdolność kredytową i, przede wszystkim, wykaże się pozytywną historią w BIK lub KRD. Wzrost gospodarczy w Polsce powoduje, że takich osób jest coraz więcej, jednak nadal liczniejszą grupę stanowią konsumenci, którzy nie spełniają przynajmniej jednego z powyższych warunków.

Co ma zrobić klient, który otrzyma negatywną decyzję w banku? Najczęściej zwraca się do firmy pozabankowej, która przyjmie go z otwartymi ramionami. Jest to naturalna konsekwencja globalnego kryzysu finansowego, który miał miejsce w 2008 roku. Wiele osób utraciło wówczas pieczołowicie budowaną zdolność kredytową, przez co szanse na uzyskanie pożyczki w banku znacznie spadły. Podreperowanie domowego budżetu i zaspokojenie potrzeb konsumpcyjnych spowodowało zwrot w stronę firm pożyczkowych.

Odpowiedź na rosnące potrzeby młodego pokolenia

Rozwój gospodarczy w Polsce jest bardzo widoczny, jednak niesie on za sobą konsekwencje, które odczuwają głównie młodzi ludzie, rozpoczynający swoją karierę na rynku pracy. Rosnące wymagania pracowników oraz restrykcje ze strony państwa sprawiają, że coraz mniejsza liczba pracodawców decyduje się na zawarcie z pracownikiem stosunku pracy. Wielu młodych ludzi podejmuje się więc pracy w oparciu o umowy cywilnoprawne. Z tego powodu spada ich zdolność kredytowa, a co za tym idzie, nie są oni wiarygodnymi klientami dla banków. Źródłem finansowania potrzeb jest więc pożyczka pozabankowa.

Szybka i nieskomplikowana procedura

Popularność pożyczek pozabankowych wynika także z samej charakterystyki tych produktów. Jeszcze kilkanaście lat temu pożyczki te były bardzo drogie, a związane to było z wysokimi kosztami utrzymania stacjonarnych punktów oraz pracującej tam kadry. Obecnie, wraz z szybkim rozwojem i powszechnym dostępem do internetu, pożyczkobiorcy najchętniej sięgają po pożyczki przez internet, które są zdecydowanie tańsze niż ich "kuzynki" sprzed lat. Produkty te są szeroko dostępne, a ubiegać się o nie może każdy, kto jest pełnoletni, posiada dowód osobisty, telefon komórkowy i konto w banku.

Jaki rodzaj pożyczki pozabankowej jest najbardziej popularny? Odpowiedź jest prosta - pożyczka przez internet. Pożyczka online dostępna jest dla każdego 24 h/dobę i 7 dni w tygodniu, czyli zawsze. Nikt nie pyta na co zostaną przeznaczone środki, najczęściej nie trzeba też posiadać żadnych zaświadczeń o zatrudnieniu, zarobkach czy o niezaleganiu ze spłatą innych zobowiązań. Dodatkowo, procedura przeprowadzana jest bardzo szybko i w całości online. Szeroka dostępność, minimum formalności i niskie prawdopodobieństwo uzyskania negatywnej decyzji o przyznaniu pożyczki - to cechy, które przekonują konsumentów, że pożyczka na konto to dobre rozwiązanie.

Ze kropkę nad i można uznać fakt, że zaciągnięta pożyczka na konto wpływa czasami już po kilkunastu minutach od złożenia wniosku online. Krótki czas oczekiwania jest uznawany często za kluczowy argument, który przeważa szalę na korzyść pożyczek pozabankowych.

 

Artykuł sponsorowany