Wiele młodych osób zastanawia się nad tym, czy zdecydować się na kupno mieszkania dzięki bankowej pożyczce, czy pójść w wynajem. Naturalnie każdy człowiek docelowo marzy o własnych czterech ścianach, natomiast często, ze względu na ich koszt, jest to założenie odlegle. Dlatego też szukamy sposobów na to, aby choć minimalnie obniżyć kredytowe wydatki. W niniejszym artykule przyjrzymy się kilku z nich.

Wysoki poziom zdolności kredytowej 

Aby skutecznie obniżyć koszty kredytu hipotecznego, można zacząć od zapewnienia sobie wysokiego poziomu zdolności kredytowej. Jest to spowodowane redukcją ostatecznej kwoty otrzymanej od banku, z której to pobiera dla siebie adekwatne odsetki. Dzięki temu potencjalny klient ma możliwość zaoszczędzenia minimalnie kilkunastu tysięcy złotych.

Oczywiście, nie jest wcale tak łatwo wypracować sobie właściwą zdolność kredytową. Dlatego najlepiej jest zacząć od absolutnych podstaw – naszego własnego portfela. Kluczowe jest wdrażanie ekonomicznego stylu myślenia, jeśli chodzi o zarówno oszczędne wydawanie, jak i zarabianie większej ilości pieniędzy.

Odpowiednie dobieranie rat

Istnieją dwa rodzaje rat. Pierwsze malejące pozwalają na obniżenie całkowitego kosztu kredytu, natomiast tylko w momencie, w którym okres przeznaczony na spłatę zobowiązania jest dokładnie taki, jak ten znajdujący się w treści umowy kredytowej. Zakładając, że takie właśnie założenie klient miał od początku i instytucja bankowa da zielone światło na taki wariant spłacania, będzie mógł on spodziewać się niższych kosztów pożyczki.

Skorzystaj z kalkulatora rat kredytu hipotecznego. Źródło: expander.pl

Drugie stałe najlepiej jest połączyć z możliwością przedwczesnej spłaty zadłużenia. To, czy taki zabieg ostatecznie jest opłacalny, zależne jest od wiele często nieprzewidzianych kwestii, dlatego przed jego wdrożeniem warto, jest przedyskutować zagadnienie ze specjalistą.

Krótszy okres kredytowania

Za sprawą krótszego okresu kredytowania można mówić o niższych odsetkach, a tym samym o tańszym kredycie, zatem mowa tu o jak najkorzystniejszych rezultatach. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że w zamian zwiększy się kwota comiesięcznych bankowych zobowiązań, co w konsekwencji przełoży się gorszą płynność domowego kapitału. Co więcej, aby sposób ten doszedł do skutku, należy wykazać odpowiednio wysoki poziom zdolności kredytowej.

Artykuł sponsorowany