Pod względem pieniężnym, Europa nigdy nie była łatwiejsza. Dzięki wszechobecności bankomatów i powszechnemu stosowaniu jednej waluty, minęły czasy konieczności udawania się do banku w swoim mieście po czeki podróżne lub zagraniczną gotówkę, stania w kolejkach w zagranicznych biurach lub bycia oszukiwanym w kantorach na każdej granicy. Dzięki poniższym wskazówkom, będziesz mógł w pełni wykorzystać każdego wydanego centa.

Oprzyj się chęci zakupu obcej waluty przed wyjazdem. Niektórzy turyści czują, że po wyjściu z samolotu muszą mieć w kieszeni euro lub funty brytyjskie, ale płacą za to kiepskim kursem wymiany walut w Stanach Zjednoczonych. Poczekaj z wypłatą pieniędzy do momentu przyjazdu. Nie widziałem jeszcze żadnego europejskiego lotniska, na którym nie byłoby wielu bankomatów.

Nie zawracaj sobie głowy czekami podróżnymi. To strata czasu (długie kolejki w powolnych bankach) i pieniędzy (opłaty za ich wystawienie, opłaty za ich realizację).

Unikaj (lub przynajmniej ogranicz do minimum) wymiany gotówki. Ogólnie rzecz biorąc, unikam wymiany pieniędzy w Europie; jest to wielkie zdzierstwo. Średnio, w banku tracisz około 8 procent, gdy wymieniasz dolary na euro lub inną obcą walutę. Jeśli korzystasz z lotniskowych kantorów wymiany walut, takich jak Forex czy Travelex, strata może wynieść nawet 15 procent. Sprawdź kantor Otwock.

Jednak wymiana pieniędzy może mieć sens w niektórych sytuacjach, w tym w nagłych wypadkach (gdy twoja karta lub jedyny bankomat w mieście nie działa) lub przy przekraczaniu granicy kraju, w którym obowiązuje inna waluta.

Jeśli już musisz wymienić pieniądze, szukaj miejsc, które nie pobierają prowizji. Zwróć uwagę na różnicę między kursem kupna (bank kupuje od Ciebie obcą walutę, aby wymienić ją na lokalną gotówkę) a kursem sprzedaży (bank sprzedaje Ci obcą walutę). Dobra zasada: Różnica między kursem kupna i sprzedaży powinna być mniejsza niż 10 procent.

Używaj miejscowej gotówki. Wielu Amerykanów jest zachwyconych, gdy znajdzie sklep z reklamą "Akceptujemy dolary". Ale szczęśliwy sprzedawca nie mówi ci, że twoje zakupy kosztują około 20 procent więcej z powodu fatalnego kursu wymiany w sklepie. Nie wiedząc o tym, wymieniasz pieniądze - po kiepskim kursie - za każdym razem, gdy kupujesz coś za dolary.

Podobnie, w niektórych krajach spoza strefy euro, euro jest powszechnie akceptowane, ale zazwyczaj jest to zły interes. Na przykład w Szwajcarii, która oficjalnie używa franków szwajcarskich, niektóre bankomaty wydają euro, ceny w miejscach turystycznych są podane w obu walutach, a podróżni mogą sobie poradzić z gotówką w euro. Ale jeśli zapłacisz w euro, otrzymasz fatalny kurs wymiany. Najlepiej, jeśli jesteś w kraju, w którym nie obowiązuje euro dłużej niż kilka godzin, udaj się do bankomatu i użyj lokalnej waluty.

Używaj swojej karty kredytowej, aby uzyskać gotówkę tylko w nagłych wypadkach. Jeśli zgubisz swoją kartę debetową, możesz użyć karty kredytowej w bankomacie, aby otrzymać zaliczkę - ale musisz znać swój kod PIN i zapłacisz sporą opłatę za zaliczkę.

Sprawdź rówież: Katalog firm i usług - https://wotwocku.info/firmy.

kantor

Nie stresuj się przeliczaniem walut. Wszystkie lokalne waluty są logiczne. Każdy system jest dziesiętny, tak jak nasz. W każdym "dużym" (euro, funt, złoty, lew) jest sto "maluchów" (centów, pensów, groszy, stotinek). Zmieniono tylko nazwy - dla zmylenia turysty. Zbadaj monety w swojej kieszeni zaraz po przyjeździe, a w ciągu dwóch minut będziesz swobodnie posługiwał się pięciocentówkami, dziesięciocentówkami i ćwierćdolarówkami każdej nowej waluty.

Nie musisz stale korzystać z przelicznika walut. Chociaż możesz przeliczać w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji, nigdy mi to nie przeszkadzało. Wystarczy znać przybliżone kursy wymiany. Nie widzę potrzeby, by przeliczać je z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku.

Bardzo zgrubnie określ, co dana jednostka waluty (euro, korony, franki szwajcarskie, czy cokolwiek innego) jest warta w dolarach amerykańskich. Na przykład, załóżmy, że kurs wymiany wynosi 1 € = 1,10 $. Jeśli strudel kosztuje 5 euro, to kosztuje pięć razy 1,10 dolara, czyli 5,50 dolara. Dziesięć euro, po tym kursie, wyniosłoby około 11 dolarów, a 250 euro = 275 dolarów (liczba 250 plus około jednej dziesiątej więcej). Kiedy euro jest tak blisko dolara, ta różnica może nie być warta obliczania - ale dla, powiedzmy, funta brytyjskiego (wartego ostatnio około 1,30 dolara), lub dla euro, kiedy kursy nie są tak korzystne dla nas, ważniejsze jest mentalne dostosowanie liczb. Zrób sobie zabawę w przepytywanie siebie lub swojego partnera w podróży, a wkrótce stanie się to drugą naturą. Przetrwanie w budżecie jest łatwiejsze, gdy dobrze znamy lokalną walutę.

Załóż, że zostaniesz oszukany. W bankach, restauracjach, przy budkach z biletami, wszędzie - spodziewaj się, że zostaniesz oszukany, jeśli nie zrobisz własnych obliczeń. Niektórzy ludzie, którzy spędzają swoje życie siedząc w budkach przez osiem godzin dziennie i przyjmując pieniądze od nieznajomych, nie mają problemu z okradaniem nieświadomych turystów, którzy nie znają lokalnej waluty. Przez 10 minut obserwowałem, jak mężczyzna w rzymskim metrze oszukiwał połowę turystów, którzy przechodzili przez jego bramkę. Połowa z jego ofiar złapała go i dostała swoją właściwą resztę z przeprosinami. Ogólnie rzecz biorąc, około 25 procent nie zauważyło i prawdopodobnie poszło do domu mówiąc: "Mamma mia, Włochy są naprawdę drogie".

Rozsądnie planuj swoje wypłaty gotówki. Unikaj pozostawiania dużej ilości niewykorzystanej waluty, gdy przekraczasz granicę między krajami, które używają różnych walut. (To powinno również pomóc Ci zminimalizować opłaty za wypłatę).

Wydawaj monety przed opuszczeniem danej strefy walutowej. Ponieważ w Europie powszechne są monety o dużych nominałach, wywóz kieszonkowych drobniaków może okazać się kosztownym błędem. Wydaj je (na drobiazgi lub przekąski), wymień na banknoty lub oddaj przed wyjazdem do kraju, w którym są bezwartościowe. W przeciwnym razie kupisz tylko kilka okrągłych, płaskich pamiątek. Należy jednak pamiętać, że chociaż każda moneta euro ma narodowy rewers (wskazujący, gdzie została wybita), jest ona całkowicie dobra w każdym kraju, w którym obowiązuje waluta euro.

Dowiedz się więcej na https://wotwocku.info/