Przyjęło się mówić, że lokata kapitału w metale szlachetne, a zwłaszcza w takie kruszce jak złoto i srebro, to interes na lata, zawsze dochodowy. Czy rzeczywiście tak jest, że opłaca się zainwestować w złote monety bulionowe i ich srebrne odpowiedniki? A jeśli tak, na co należy zwrócić szczególną uwagę, nim rozpocznie się ten rodzaj inwestycji? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć czytelnikowi, czym tak naprawdę są monety bulionowe, a także podpowiemy, gdzie kupić je z największym zyskiem.

Monety bulionowe - rys historyczny i sprawa teraźniejsza

Nazwa monety bulionowe wywodzi się z języka francuskiego i dotyczy bulionizmu, czyli utożsamiania bogactwa z gromadzeniem szlachetnych kruszców, przede wszystkim złota i srebra,  przez państwa narodowe. Z dawnych czasów pozostało sporo prawdy do dzisiaj, dlatego że złoto nadal nazywane jest  „pieniądzem na trudne czasy”.  Gdy raz na jakiś czas rynki finansowe tracą na wartości, złoto jest swoistym zaworem bezpieczeństwa, gdyż pozwala częściowo uchronić się przed spadkami. Dlatego posiadanie złota fizycznie jest namacalnym bezpieczeństwem w długim czasie.

Wartość monet bulionowych

Monety bulionowe de facto odzwierciedlają ceny rynkowe surowca, z którego zostały wykonane. Oznacza to, że nie mają zadeklarowanej wartości minimalnej i najczęściej nominału. Zamiast tego podana jest zawartość kruszcu (przeważnie są to wartości od standardowej i podstawowej jednostki 1 uncji (ok. 31.10g), do 1/10 uncji). Ich nakład zazwyczaj nie jest ograniczony, jak w przypadku monet kolekcjonerskich oraz okolicznościowych i zależy po prostu od popytu. Ceny monet nie są stałe, a ich wartość rośnie wraz z cenami złota na rynku. Bardzo często powiązane jest to z dolarem amerykańskim. Im słabszy dolar, tym mocniejsze i droższe jest złoto. Dlatego poza długofalową inwestycją, jest to także stabilne zabezpieczenie kapitału.

gdzie kupić monety bulionowe

Gdzie można kupić monety bulionowe?

Do niedawna jednym z podstawowych miejsc na dokonanie tego typu transakcji było Allegro, jednak w tym momencie nie można już tego robić. Poza obecnym zakazem niosło to za sobą ryzyko niepewności dotyczącej wiarygodności osoby sprzedającej. Dlatego w celu dokonania zakupu najbezpieczniej będzie udać się do mennic ( https://mennica-krakowska.pl/ ) , czyli prywatnych spółek zajmujących się taką właśnie działalnością. Posiadają one wszelkie niezbędne certyfikaty oraz pozwolenia na prowadzenie sprzedaży metali szlachetnych.

W które monety bulionowe najlepiej zainwestować?

Jeśli nie jesteśmy kolekcjonerami i zapalonymi numizmatykami, a monety mają dla nas nieść przede wszystkim zysk, zamiast wartości estetycznej, najlepiej będzie zainwestować w te, cieszące się największym uznaniem od lat. Z pewnością należą do takich południowoafrykańskie Krugerrandy, austriaccy „Filharmonicy Wiedeńscy” czy „amerykańskie Orły” z USA. Całkiem dużą popularnością cieszy się także nasz polski  „Orzeł Bielik”. Wszystkie te monety bulionowe dostępne są w wersji złotej i srebrnej w cenionej  za profesjonalną obsługę Mennicy Krakowskiej.

Monety bulionowe - czyli zysk i bezpieczeństwo

Podsumowując, celem posiadania złotych i srebrnych monet bulionowych jest zarobienie zarówno na wzroście kursu złota, ale także szeroko rozumiane zabezpieczenie majątku na niepewne czasy. Jest to sprawdzona inwestycja, w której najlepiej jest mieć wysoki kapitał na start, ale i bez tego można sobie poradzić i godnie zarobić.