Niewątpliwie opieka osób starszych to zawód przyszłości. Kim jednak jest taka osoba i jakie ma obowiązki?
Kim jest opiekunka?
Opiekunka osób starszych to przede wszystkim osoba, której naczelnym zadaniem jest opieka nad osobami starszymi, a także na przykład spędzanie z nimi czasu wolnego. Do obowiązków należy przygotowanie posiłków oraz oczywiście bycie dla nich wsparciem. Seniorzy to dość złożona grupa, a choroby wieku podeszłego powodują, że praca jest odpowiedzialna, choć jednocześnie dobrze płatna. W niektórych przypadkach opiekunka do osoby starszej musi mieć kwalifikacje. Dotyczy to jednak wyłącznie tych osób, które cierpią z powodu chorób i wtedy opiekunka musi być nie tylko pomocą, ale też w pewnym sensie pielęgniarką. Jeśli chodzi o opiekę w domu, to raczej nie poszukuje się osób ze specjalnym wykształceniem. Jednak ukończone kursy pielęgniarstwa czy psychologii oraz fizjoterapii są oczywiście dużym atutem w tym zawodzie. Najczęściej jednak głównym wymaganiem jest znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. Bez tego trudna będzie jakakolwiek opieka. Niemcy są jednym z tych państw, które zapewniają opiekunkom z Polski nie tylko wysoką pensję ale też legalne zatrudnienie.
Czy potrzebujemy jakiś kursów? Nie, ale z na pewno będą dodatkowym atutem. Warto mieć kurs pierwszej pomocy lub inne kursy medyczne. Posiadanie prawa jazdy również plusem, jeśli myślimy o pracy za granicą. W praktyce wymagania dotyczące tej pracy będą w dużej mierze zależały od konkretnego pracodawcy.
Jaka powinna być opiekunka?
Opiekunki w Niemczech mogą liczyć nie tylko na wysokie wynagrodzenie, ale też szacunek. Opieka seniora jest bowiem u naszych zachodnich sąsiadów ceniona na równi z pielęgniarstwem. Pamiętajmy jednak, że opieka nad osobami starszymi jest wymagającym zajęciem. Opiekunka w Niemczech powinna być wyrozumiała, empatyczna i cierpliwa, ponieważ osoby starsze niekiedy źle reagują na fakt, że nie potrafią wykonywać czynności, które dotąd były dla nich naturalne. Musisz być w stanie wykazać się zrozumieniem, a także mieć umiejętności komunikacyjne, w tym zdolność do kompromisu. Empatia to jedna z tych cech, którą musi mieć opiekunka osób starszych. Niemcy są najpopularniejszym kierunkiem, jeśli chodzi o ten segment rynku pracy i potencjalni pracodawcy niezwykle cenią sobie umiejętności empatyczne u przyszłych opiekunek.
Codzienne obowiązki opiekunki wymagają siły, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Oczywiście nasza znajomość języków obcych wpłynie na wybór miejsca pracy. Osoby, które chcą pracować w Niemczech, muszą mieć umiejętności porozumiewania się z pacjentami w ich własnym języku. Dlatego firmy, często ustalają, w jakich warunkach i gdzie będzie praca, a także czy dany język jest obowiązkowy. Ważną cechą opiekunki jest odpowiedzialność. Często praca ta jest związana z podawaniem leków i dbaniem o zdrowie osoby starszej. Uważność, umiejętność szybkiej oceny sytuacji i drobiazgowość są w tym kontekście niezwykle pożądane. Pamiętaj też, że jednym z obowiązków jest dotrzymanie towarzystwa osobom starszym.