Niemal 1700 lat temu w Chinach wynaleziono przyrząd, który po zamoczeniu w atramencie odbijał wzory na różnych płaszczyznach. To była pierwsza pieczęć, która przysługiwała jedynie cesarzowi. Dziś zminiaturyzowane pieczątki to żadna nowość w gabinetach, ale żeby ją posiadać nie musisz wybierać się aż do Państwa Środka. Wytłumaczymy Ci, gdzie możesz wyrobić pieczątkę w Krakowie.

Zanim jednak to, najpierw obalimy kilka mitów. Dzięki temu nie będziesz narażony na ryzyko, że złożysz zamówienie na stempel, który nie będzie spełniał podstawowych zasad. A jak się okazuje, takowych nie ma, bo prawo nie reguluje obowiązku posiadania pieczątki. Jest ona jednak potrzebna, bo gros instytucji traktuje ją jako uwiarygodnienie dla firm, z którymi współpracują.

Urzędy nie, banki tak

Artykuł 20 ust. 4 ustawy — Prawo przedsiębiorców z 2018 r. mówi wprost: „Przy załatwianiu spraw organ może żądać od przedsiębiorcy, dla celów identyfikacji, podania wyłącznie firmy przedsiębiorcy oraz numeru identyfikacji podatkowej (NIP)”. To oznacza, że sprawach urzędowych przedsiębiorca nie musi identyfikować się pieczęcią. Ustawodawca zakłada, że numer NIP (który, podobnie jak pieczątka, uwiarygodnia podmiot gospodarczy) jest wystarczający i powinien wystarczyć urzędnikowi.

Można byłoby zatem pomyśleć, że pieczątki to zbędny gadżet - ot, taki stempelek, którym bawił się Reksio w czołówce starej, popularnej bajki. Tymczasem biznesowa praktyka jest zgoła odmienna. Są organizacje, dla których pieczątka to ważny element. Na przykład banki, które nie pozwolą założyć konta firmowego bez pieczęci. Pewnie zastanawiasz się, jak to możliwe i że to niezgodne z prawem, ale przecież bank oprócz przepisów ma także swój odrębny regulamin, do którego musisz się zastosować. Podobnie bywa z instytucjami ubezpieczeniowymi.

pieczątki w Krakowie

Pieczątki w Krakowie - możesz wyrobić online!

W Krakowie bez problemu wyrobisz pieczątkę - tylko gdzie najlepiej? Jak zawsze pytań jest wiele. Przed wyborem, musisz przede wszystkim zastanowić się, ile wierszy powinien zawierać Twój identyfikator, by zmieścić potrzebne informacje. Najczęściej chodzi o nazwę firmy, adres, numer NIP i REGON (w niektórych sytuacjach wymagany!), dane kontaktowe i stanowisko osoby posiadającej pieczęć. Poza tym, trzeba też zastanowić się nad kolorem tuszu i czasem realizacji zamówienia.

Jeśli Ciebie i Twoją firmę goni czas, szybkie tempo wyrobienia pieczątki gwarantuje drukarnia Lobos.promo, która oferuje ekspresowy tryb wykonania usługi. Do tego możesz złożyć zamówienie online - to nie bez znaczenia, jeśli zwyczajnie nie chce Ci się biegać od Wawelu po Nową Hutę w poszukiwaniu dobrego punktu drukarskiego. Ogromnym plusem jest to, że nawet zapotrzebowanie na nietypowe (odbiegające od standardowych, prostokątnych kształtów) stemple możesz ustalić mailowo, co u innych dostawców nie zawsze jest oczywiste.

Skoro już masz szeroki wybór, pamiętaj, aby z niego skorzystać! Jak już pisaliśmy, w Polsce pieczątki nie są obowiązkiem. Nie musisz więc traktować ich urzędowo - możesz umieścić na nich firmowe motto, które na pewno rzuci się w oczy kontrahentowi. To ogromny atut, bo w przywoływanych już Chinach nad pieczątkami kontrolę sprawuje tamtejsze Biuro Bezpieczeństwa Publicznego.