Przyszłym pokoleniom grozi wyczerpanie zasobów naturalnych. Biorąc pod uwagę obecne zużycie paliw kopalnych, wymaga to od nas poszukiwania nowych rozwiązań. Czy chłodnice absorpcyjne są dobrą alternatywą dla naszego środowiska?
W czasach wszechobecnego globalnego ocieplenia klimatyzowane pomieszczenia są na wagę złota. Mowa tu oczywiście o lokalach zarówno mieszkalnych, jak i tych przemysłowych - wszystko dla poprawy jakości i komfortu życia. Klimatyzacje cieszą się niesłabnącą popularnością, co widoczne jest w sklepach z urządzeniami elektrycznymi podczas pierwszych upałów.
Działanie chłodnic absorpcyjnych
Zadaniem chłodziarek jest obniżenie temperatury obsługiwanego lokum. Chłodziarka absorpcyjna jest pierwszym rodzajem ziębiarki elektrycznej. Zaletą agregatów absorpcyjnych jest to, że pozwalają na wytwarzanie chłodu bez wykorzystania energii elektrycznej, a co za tym idzie zmniejszają związane z tym koszty. Urządzenia tego typu pochłaniają ciepło, przez które są napędzane (np. w postaci pary wodnej lub gorącej wody), produkując tym samym chłód znajdujący szerokie zastosowanie.
Mechanizm ten pomaga oszczędzać zasoby energii i chronić tym samym środowisko naturalne. W czasie procesu chłodzenia, w instalacji krąży zarówno medium chłodnicze, jak i para wodna. Odparowana woda jest ciągle absorbowana przez roztwór bromku litu. Proces przemiany cieplnej zachodzi w płynny, nieprzerwany sposób. Z tego powodu, są one bardziej pożądane od chłodziarek sprężynowych.
Podstawowe elementy, które znajdują się w urządzeniu absorpcyjnym, to parownik, skraplacz, a także element rozprężny. Następuje tutaj proces schładzania, który odbywa się przez odparowanie czynnika chłodzącego w ciśnieniu mniejszym niż ciśnienie wrzenia. Rozróżnia się dwa rodzaje chłodziarek absorpcyjnych: bromolitowe oraz amoniakalne. W przypadku tych pierwszych czynnikiem roboczym jest woda, przez co ich działanie jest ograniczone do wytwarzania czynnika chłodzącego o temperaturze około 5 stopni.
Znajdują one większe zastosowanie w klimatyzacjach, ze względu na mniejsze nakłady inwestycyjne. Z kolei ziębiarki amoniakalne wykorzystywane są w przemyśle. Wymagają większego nakładu, w przeciwieństwie do bromolitowych czy też sprężarek chłodniczych. Jednak w przypadku chłodziarki amoniakalnej możliwe jest głębokie mrożenie aż do -60 stopni.
Co wybrać?
Generalnie o wyborze pomiędzy systemami chłodzenia decyduje końcowy efekt ekonomiczny. Instalacja systemów z chłodziarkami sprężarkowymi jest tańsza od rozwiązań absorpcyjnych. Jednak potencjał oszczędności energii pierwotnej w przypadku działania chłodziarki absorpcyjnej jest między 30% a 60%. A powszechnie wiadomo, iż nikt nie zna 100% możliwości absorpcyjnych. Ponadto okres działania chłodziarek absorpcyjnych jest dłuższa od przeciętnej. Wynika to z braku części ruchomych w urządzeniu, co skutkuje również bezszelestną pracą maszyny. Dodatkowo nie generują one problemów z korozją, a serwis jest banalnie prosty.
Ponadto istnieje dodatkowy bodziec ekonomiczny. Obecnie, decydując się w Polsce na instalację solarną, możemy liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na poziomie 45% wartości inwestycji.
Więcej o chłodnictwie przemysłowym: https://energycool.pl/