Optymalizacja i stałe doskonalenie procesów logistycznych czy produkcyjnych nie może odbyć się bez usprawnienia zarządzania magazynem. To właśnie w nim, w zależności od wielkości, dzieje się kilkadziesiąt/kilkaset procesów jednocześnie - a każdy z nich wpływa na szybkość i poprawność realizacji kolejnych etapów obsługi zleceń.

Optymalizacja i stałe doskonalenie procesów logistycznych czy produkcyjnych nie może odbyć się bez usprawnienia zarządzania magazynem. To właśnie w nim, w zależności od wielkości, dzieje się kilkadziesiąt/kilkaset procesów jednocześnie - a każdy z nich wpływa na szybkość i poprawność realizacji kolejnych etapów obsługi zleceń. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą zwiększyć kontrolę nad gospodarką magazynową.

System do zarządzania magazynem do podstawa

Efektywne zarządzanie magazynem wymaga nie tylko poukładania produktów i materiałów, ale też zorganizowania procesów, zamówień oraz stałej kontroli nad bieżącymi kwestiami. Do tego dochodzi konieczność posiadania aktualnych danych, które umożliwią podejmowanie trafnych decyzji. System do zarządzania magazynem dostarcza informacje aktualizowane w czasie rzeczywistym, automatyzuje procesy i pozwala śledzić partie, kontrolować zapasy, wysyłkę oraz wiele innych działań. Co więcej, generuje automatycznie dokumenty magazynowe.  Dzięki temu pomaga  obniżyć koszty magazynowe, przyspiesza pracę a także znacząco wpływa na zwiększenie satysfakcji klienta. Poniżej najważniejsze obszary, które możesz usprawnić razem z systemem magazynowym WMS.

Zaplanowanie przestrzeni magazynowej

Organizowanie magazynu należy zacząć od zaplanowania wykorzystania przestrzeni magazynowej w najlepszy możliwy sposób. Przeanalizowanie procesów, podział magazynu na obszary i odpowiednie oznaczenie ich do podstawa. Równie ważne jest zadbanie o wyposażenie tj. regały, wieszaki, palety oraz systemy automatyki magazynowej. Kolejną kwestią jest wyznaczenie dróg transportowych oraz stanowisk administracyjnych. Każdy rodzaj wyrobu powinien mieć swoje miejsce (czytelnie oznaczone i oczywiste dla każdego pracownika!)i nie może być składowany w żadnym innej lokalizacji. W ramach tych działań należy również uwzględnić przepisy BHP i PPOŻ.

Łatwy dostęp do produktów i oznaczenie produktów i miejsc

Funkcja oznaczania i lokalizacji towarów wprowadza magazyn w zupełnie inny wymiar pracy. Dzięki takim informacjom czy sugerowanym trasom, proces przyjmowania nowego towaru przebiegnie szybciej i bez żadnych odstępstw od procedur. Także wydania przebiegają efektywniej, gdy najczęściej wydawane produkty są bliżej i są łatwo dostępne. Często stosowanym ułatwieniem jest powiązanie indeksu towaru z miejscem składowania. Pozwala to nie tylko szybko zlokalizować wyrób, ale też ogranicza omyłkowe wydanie niewłaściwego towaru- np.  detali technicznych, które wyglądają niemal identycznie. Warto rozważyć też grupowanie produktów, dzieląc obszary składowania i opisując je na podstawie rodzaju towaru, a następnie wyznaczając konkretne miejsca dla poszczególnych detali. Wykorzystanie kodów kreskowych i terminali dodatkowo pozwoli wyeliminować błędy ludzkie i przyspieszyć wydania i przyjęcia- razem z WMS od OptiMES to niezwykle proste.

Przesuwanie towaru na bieżąco

Większe magazyny mają wyznaczone pola dla materiałów oczekujących na przyjęcie/wydanie, materiałów uszkodzonych do naprawy/utylizacji itp. Każdy materiał trafiający do magazynu powinien być od razu zweryfikowany i złożony w odpowiednim dla niego miejscu.

Zarządzanie zapasami i zamówieniami

System WMS dostarcza bieżące dane o stanie zapasów,, ilościach materiałów niezbędnych do realizacji przyjętych zleceń oraz pozwala generować automatyczne zamówienia do dostawców. Dzięki temu w magazynie jest więcej miejsca, zmniejszają się koszty magazynowania a firma nie blokuje kapitału obrotowego. Szczegółowe analizy i dane historyczne z ubiegłych lat, dostępne w systemie, także mogą pomóc w planowaniu do przodu.

Przeczytaj również: Od czego zacząć wdrożenie systemu MES

Kontrola  jakości

System pozwala odnotowywać braki  i sprawnie zarządzać wadliwym towarem. Ograniczenie błędów ludzkich, właściwie składowanie ograniczające powstawanie uszkodzeń, możliwość składowania zgodnie z datą ważności partii - wszystko to sprawia, że firma ogranicza straty i dostarcza lepszej jakości wyroby.

​Artykuł partnera