Nadwyżki magazynowe to najczęściej końce kolekcji lub też takie produkty, które pozostały w magazynie. W praktyce dla wielu osób to okazja, by zrobić zakupy taniej i najczęściej dotyczy to branży odzieżowej, choć statystyki pokazują, że takie nadwyżki powstają w każdym asortymencie.

  1. Na czym polega skup?
  2. Jak się sprzedaje stoki magazynowe?
  3. Co się sprzedaje?

Na czym polega skup?

Samo pozostanie towarów w magazynie powoduje to, że generują one koszty samego ich przetrzymywania i zajmują miejsce. Dlatego właśnie są stoki magazynowe, a ich sprzedaż to doskonała okazja, by pozbyć się towaru, który zalega. To świetna inwestycja, o ile mamy świadomość tego, jak firma będzie zarządzać produktami. W ten sposób zwalnia się miejsce w magazynach na nowe produkty, a tym samym przedsiębiorstwo może się rozwijać. Sprzedaż towaru jest w tym momencie jest już w gestii kogoś innego, kto sposób dystrybucji dostosowuje do rodzaju towaru.

Jak się sprzedaje stoki magazynowe?

Niektóre firmy posiadają swoje sklepy i w ten sposób są w stanie pozbyć się towaru, który zalega im na półkach. Jeszcze inne otwierają osobne punkty - tak zwane „outlety”, w których można kupić towar taniej i wtedy zarówno klient, jak i przedsiębiorca są usatysfakcjonowani. Oczywiście te wszystkie aktywności przekładają się również na sklepy internetowe. Stocki magazynowe stają się więc dużym obciążeniem dla firmy, jeśli nie ma ona na nie pomysłu, co z nimi zrobić i nie generuje własnych rozwiązań. Dlatego warto skorzystać z usług firm, które je kupują. Wówczas nie musimy przejmować się kolekcją, której już nie sprzedamy, a stwarzamy sobie miejsce na nowe produkty.

Sam outlet jest kolejną inwestycję przedsiębiorcy, a w efekcie i tak nie zawsze uda się pozbyć zalegającego towaru. Ci, którzy nie chcą ryzykować, chętniej sprzedają nadwyżki, zaczynają je traktować jako swoisty prezent biznesowy lub też przeznaczają towary na cele humanitarne.

Co się sprzedaje?

Stok magazynowy to najczęściej odzież i obuwie, choć warto zauważyć, że w magazynach zalegają również artykuły biurowe, artykuły szkolne, artykuły dziecięce oraz zabawki, elektronika czy też artykuły do domu i akcesoria dla zwierząt oraz wiele innych towarów. Profesjonalne firmy z magazynów odbierają nadwyżki, organizują i opłacają transport i w wielu wypadkach płacą gotówką, a to gwarantuje płynność finansową i minimalizuje wszelkie formalności. Warto przy tym pamiętać, że firmy stockowe kupują towary w ilościach hurtowych i warto skontaktować się z nimi, by poznać konkretną wycenę produktów.