Koło łańcuchowe to element przekładni, którego uzębienie jest dostosowane do współpracy z określonym łańcuchem. Najczęściej jest to łańcuch przegubowy Galla, choć w zależności od specyficznych potrzeb przedsiębiorcy, koła zębate dobierane są do pracy z łańcuchem ogniskowym. Z czego składa się ten element przekładni i jakie są jego rodzaje?

Rola kół łańcuchowych

W branży technicznej koło łańcuchowe określa się zamiennie, mianem tarczy łańcuchowej lub wieńca. Wieńcem jest jednak jedynie uzębiona jego część, znajdująca się na obwodzie stalowej tarczy. Koło łańcuchowe w zależności od zastosowania, pełni zazwyczaj dwie zasadnicze funkcje:

  1. integralnego elementu systemu napędowego - podzespołu przenoszącego napęd bezpośrednio na układ mechaniczny,
  2. napinacza - pełniąc rolę napinającą w napędach łańcuchowych bądź pasowych silników.

Rodzaje kół łańcuchowych

Ukształtowanie koła w strukturę jedno- lub kilkurzędową, uzależnione jest od rodzaju cięgna z jakim przyjdzie im pracować. Niektóre z tarcz wyposażone są w piastę do instalacji łożyska, ale nie wszystkie. Najbardziej narażonym na zużycie mechaniczne obszarem koła łańcuchowego są wręby. Wręby to przestrzenie pomiędzy zębami, które nieustannie pracują w kontakcie z innymi elementami napędu.

Aby zwiększyć żywotność kół, a co za tym idzie całych systemów przekładni, wręby umieszczone na tarczach są odpowiednio wzmocnione. W tym celu koła łańcuchowe firmy Janus, a zwłaszcza ich pokryty zębami obwód, hartowany jest indukcyjnie. Otwór znajdujący się w środku metalowej tarczy służy do osadzenia koła na stalowym wale. Robi się to zazwyczaj za pomocą połączeń wpustowych lub wielospustowych, rzadziej przy użyciu klina. Niektóre z piast wyposażone są w otwór stożkowy typu “taper lock”, wspomagający wycentrowanie i stabilne osadzenie koła.

koła gwiazdowe

Właściwy dobór koła do łańcucha

Właściwy dobór kształtów i rozmiarów elementów układów napędowych jest gwarancją długoterminowej i bezawaryjnej pracy urządzeń mechanicznych. Wymiary koła, uzależnione są od średnicy tulejki, sworznia bądź rolki łańcucha. Parametry kół do łańcuchów sworzniowych lub pociągowych określa się normą PN-73/M-84181. W przypadku łańcuchów rolkowych i tulejowych używa się normy PN-73/M-84161.

Wymiana części przekładni łańcuchowej

Wymieniając łańcuchy z powodu uszkodzenia lub zużycia, należy również zamontować nowe koła łańcuchowe. Zakładanie nowych łańcuchów na zużyte wieńce może, ze względu na odkształcenia w obszarze wrębów, znacznie obniżyć żywotność łańcuchów lub doprowadzić do ich zerwania wkrótce po pierwszym uruchomieniu maszyny.

Koła łańcuchowe firmy Janus

Spółka Janus oferuje koła łańcuchowe nie tylko do systemów standardowych, ale i napędów specjalnych. Doświadczeni technolodzy firmy mogą zaprojektować wieniec do niemal każdego łańcucha przegubowego, służąc doradztwem w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań. Produkty oraz rozwiązania firmy Janus znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, hutniczym, cementowym, przetwórczym, recyclingu oraz w wielu innych branżach.