W Polsce popyt na powierzchnie magazynowe jest ogromny i stale rośnie. W tym obszarze coraz większe zainteresowanie zyskuje usługa self storage, która w Polsce dopiero się rozwija.

Magazyn self storage – co to jest?

Usługa self storage polega na wynajmowaniu powierzchni w magazynach samoobsługowych. Jest to opcja idealna dla firm oraz osób prywatnych, które poszukują atrakcyjnych cenowo rozwiązań pozwalających przechowywać rzeczy w odpowiednio do tego przygotowanych miejscach. Europejskim liderem w świadczeniu omawianych usług jest Wielka Brytania, a kolejne miejsca na podium zajmują Francja i Hiszpania. Na naszym rodzimym rynku magazyny self storage we Wrocławiu oraz innych miastach zaczęły się pojawiać ok. 10. lat temu (2010-2011). Największe zapotrzebowanie na samoobsługowe magazyny zgłaszają obecnie  start-upy i firmy działające w branży e-commerce.

Magazyny self storage we Wrocławiu i nie tylko – gdzie wynająć obiekt?

W Polsce usługa self storage dopiero nabiera rozpędu. Aktualnie świadczona jest jedynie w dużych miastach przez kilka firm takich jak np. Kangu Self Storage. Podobnie jak w przypadku innego rodzaju nieruchomości, najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów miastem jest Warszawa, niemniej warto zauważyć, iż powstają również magazyny self storage we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Lublinie czy Katowicach. Na wzrost popularności omawianej usługi wpływ mają różne czynniki, m.in. rozwój wielu branż oraz urbanizacja.

Ile kosztuje wynajęcie magazynu self storage?

Z punktu widzenia firm i osób prywatnych zainteresowanych wynajęciem magazynu samoobsługowego kluczowe znaczenie ma cena. Najdroższa pod tym względem jest Warszawa, gdzie boks o powierzchni 1 m kw. kosztuje przeciętnie 80-130 zł netto za miesiąc. Usługa self storage we Wrocławiu czy Poznaniu jest tańsza – średnia stawka oscyluje w granicach 100 zł netto. Z kolei w Lublinie czy w Sosnowcu ceny zaczynają się od ok. 65 zł netto. Dla porównania średnia stawka europejska za miesiąc wynajmowania 1 m kw. powierzchni wynosi ok. 22 euro.

Artykuł sponsorowany