Praca przy komputerze przez kilka godzin dziennie jest niezwykle męcząca dla oczu, ponieważ wymaga od nich ciągłej ostrości. Nawet jeśli w pracy stosowane są krótkie przerwy oczy nadal narażone są na zmęczenie. Na dłuższą metę nie pomoże nawet specjalnie nałożony filtr montowany na ekranie. Oczy w kontakcie z ekranem komputera powinny być właściwie chronione, a pomocne w tym okażą się specjalne okulary do komputra. 

Nie ważne ile czasu spędzasz przed komputerem, nawet kilkunastominutowa praca jest w stanie wpłynąć na ich kondycję. Aby właściwie ochronić oczy przed działaniem szkodliwego, niebieskiego światła zaleca się skonsultowanie z optykiem i dobranie odpowiednich okularów do komputera. Nasze oczy każdego dnia narażone są na szkodliwe światło, które nie znajduje się tylko w monitorze komputera, lecz także w naszych smartfonach. Zatem żeby uniknąć nieprzyjemnych objawów przemęczenia oczu należy zastosować konkretne działania, które pozwolą temu zapobiec. 

Zmęczone oczy jako skutek wielogodzinnej pracy przed komputerem

Pierwszymi objawami zmęczonych oczu jest przede wszystkim suchość oczu, zaburzenia widzenia barw, bardzo charakterystyczne plamki na oczach, które pojawiają się po długotrwałej pracy przed komputerem. Innymi, równie dotkliwymi objawami są bóle głowy, niekiedy przechodzące w bóle migrenowe, a także refrakcja czy widzenie podwójne. Ostatnie z objawów są nieco bardziej zaawansowanymi skutkami nieprzestrzegania właściwej higieny oczu, na którą właśnie składa się ich kontakt z niebieskim światłem emitowanym przez monitor komputera czy ekran smartfona. 

Aby zapobiec przemęczaniu oczy należy stosować preparaty nawilżające spojówkę, najcześciej występujące w formie kropli do oczu. Zaleca się systematyczne odrywanie oczy od ekranu, a także zastosowanie dłuższych przerw, podczas których wzrok przenosi się na elementy znacznie oddalone. Codzienna higiena oczu to podstawa do utrzymania zdrowych oczu. Dodatkowym odciążeniem mogą okazać się specjalne okulary do komputera, które najlepiej dobrać u optyka Avm4You.pl

okulary do komputera

Okulary do komputera - które wybrać?

Podstawą podczas wyboru okularów do komputera jest zastosowanie w nich powłoki antyrefleksyjnej, której zadaniem jest usuwanie refleksów, pojawiających się na odbijającym się ekranie komputera. Soczewki z zastosowaną powłoką antyrefleksyjną są obecnie tak popularne, że występują niemal w każdym modelu okularów. Antyrefleksy są o tyle, ważne, ponieważ sprawdzą się nie tylko podczas pracy przed komputerem, lecz także na co dzień. Niekiedy okulary mogą zostać wzbogacone o inną powłokę, nazwaną Blue Resistant, której zadaniem jest ochrona oka przed światłem niebieskofioletowym. Powłoka ta jest najistotniejsza właśnie przy pracy komputerowej. 

Okulary do komputera a okulary korekcyjne - różnice

Niestety ale okulary korekcyjne nie są w stanie zagwarantować odpowiedniego bezpieczeństwa dla oczu, które codziennie narażone są na długotrwałą pracę przed komputerem. Nie chronią ode wystarczająco przed niebieskofioletowym światłem, dlatego nie są one przeznaczone ściśle do komputera. Co ciekawe, stosowanie okularów korekcyjnych podczas korzystania z komputera może doprowadzić do jeszcze większego ich zmęczenia. Warto zatem zaopatrzyć się w model, który będzie posiadał pożądaną powłokę antyrefleksową oraz Blue Resistant, które gwarantują maksimum bezpieczeństwa dla oczu w każdym warunkach biurowych.