W końcu dotarłeś do końca pisania swojej pierwszej, a może już kolejnej pracy naukowej. Czujesz niepowtarzalną dumę, oczywiście uzasadnioną - napisałeś solidną liczbę stron. Teraz czeka Cię już tylko obrona i długo wyczekiwane wakacje. Został jedynie jeden mały krok, a mianowicie oprawa pracy dyplomowej.
Treść jest najważniejsza, ale to forma robi pierwsze wrażenie
Wartość pracy dyplomowej jest niezaprzeczalnie wynikiem wielomiesięcznej pracy i tego, co zawarte jest w jej rozdziałach i podrozdziałach. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet najwyższej jakości treść potrzebuje estetycznej formy, która dopełni wysiłek studentów włożony w napisanie pracy. Oprawa pracy dyplomowej jest pierwszą rzeczą, którą zobaczy komisja egzaminacyjna przed zadaniem pytań. Trzeba zatem poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie pracy do wydruku i oprawy. Każdy student powinien zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi formatowania pracy przed wizytą w punkcie ksero. Są one umieszczane zazwyczaj na stronach internetowych wydziałów lub dziekanatów poszczególnych uczelni.
Należy pamiętać o tym, że każda uczelnia może posiadać własne zasady dotyczące formatowania pracy. Podstawowym parametrem są marginesy, bo to od nich zależy, czy na stronie pozostanie odpowiednio dużo miejsca na oprawę. Gdy praca dostanie znak wodny, czyli zostanie zaakceptowana przez dziekanat, parametrów nie będzie można już zmienić. Trzeba więc zaplanować wygląd końcowy pracy odpowiednio wcześniej, by nie spotkać się z przykrą niespodzianką na sam koniec studenckich zmagań.
Twarda czy miękka, czyli jaką oprawę pracy dyplomowej wybrać
W tym przypadku studenci także powinni zapoznać się z regułami stosowanymi przez konkretną uczelnię. Może się zdarzyć, że inny rodzaj oprawy przewidziany jest dla promotora, inny dla dziekanatu, a w jeszcze innej chcemy wręczyć pracę naszym rodzicom w podziękowaniu za wsparcie. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje oprawy pracy dyplomowej - twarda i miękka. Wiele dziekanatów wymaga złożenia pracy w miękkiej oprawie, ale praca w twardej oprawie jest zazwyczaj wymagana na egzamin dyplomowy. Daje ona lepszy efekt wizualny i skuteczniej zabezpiecza papier przed czynnikami mechanicznymi.
Dodatkowym atutem tego rodzaju okładki jest możliwość doboru koloru. Dominują zdecydowanie kolory ciemne, nadające pracy podniosłego charakteru. Wielu studentów wybiera stonowane odcienie granatu, zieleni lub bordowego. Czas spędzony w drukarni zależy od długości pracy i sposobu oprawy, który wybierzemy. Wiele firm oferuje jednak wariant z wysłaniem gotowego do wydruku pliku w odpowiednim formacie przez internet, a osobiście zjawiamy się, gdy praca jest już oprawiona i gotowa do obrony. Całe przedsięwzięcie nie wymaga od nas wiele czasu i wysiłku, a jego rezultat będzie cieszył oko przez długi czas.