Oszczędzanie w wieku produkcyjnym, kiedy tak naprawdę zarabiamy najwięcej, pozwoli na zabezpieczenie przyszłości. Od niedawna możesz oszczędzać wspólnie z pracodawcą oraz wsparciem od państwa w ramach PPK.
Polacy niestety nie mają nawyku gromadzenia oszczędności na przyszłość. Dlatego właśnie powstały Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest to rozwiązanie o tyle atrakcyjne dla pracujących, że środki na ich rachunku zasilane są z trzech różnych źródeł.
Wspólne oszczędzanie wraz z pracodawcą – i przy wsparciu z Funduszu Pracy – to dobry sposób na zgromadzenie oszczędności. Program został przemyślany w ten sposób, aby środki te faktycznie wspierały Polaków na emeryturze lub w sytuacjach, gdy potrzebna jest większa gotówka na ważne cele.
Jak w praktyce działa PPK?
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny program oszczędzania prywatnych środków przez osoby zatrudnione. System przewiduje długoterminowe gromadzenie oszczędności, z których będziesz mógł skorzystać po ukończeniu 60. roku życia. Jak to działa? Twój pracodawca jest zobowiązany ustawą do wdrożenia PPK – wspólnie wybierzecie instytucję finansową, która będzie zarządzać środkami zgromadzonymi na rachunku i inwestować je tak, aby przynosiły Ci zysk. Ten etap jest bardzo ważny, dlatego mądrze wybierzcie partnera do prowadzenia PPK. Dla przykładu Nationale-Nederlanden posiada wiedzę i doświadczenie, które gwarantują płynność działania i profesjonalną obsługę inwestycji. Po podpisaniu stosownych umów zaczyna się działanie programu.
Jakie kwoty będą odkładane na Twoim koncie?
- Możesz odkładać od 2-4% swojej pensji brutto.
- Twój pracodawca dołoży do tego równowartość 1,5-4% Twojej pensji brutto.
- Na start otrzymasz 250 złotych – to wpłata powitalna na dobry początek – oraz 240 złotych raz w roku z funduszu pracy.
Do programu automatycznie zapisywani są pracownicy w wieku od 18-54 lat. Osoby powyżej 55. roku życia również mogą do niego przystąpić, jednak w tym przypadku sami zgłaszają chęć, wypełniając deklarację uczestnictwa.
Czy warto przystąpić do PPK?
Zdecydowanie tak! Jest to oszczędzanie ze sporym wsparciem ze strony pracodawcy i państwa. Nawet jeśli nie masz nawyku gromadzenia oszczędności, w tym przypadku będzie się to odbywać automatycznie. Te z pozoru niewielkie kwoty, odkładane na przestrzeni np. 30 lat pracy, pozwolą Ci zgromadzić spory kapitał. Będzie to solidne wsparcie Twojej przyszłej emerytury.
Pieniądze z rachunku PPK mogą pomóc Ci w zakupie wymarzonego mieszkania lub stanowić wsparcie w trudnej życiowej sytuacji, jaką jest choroba. Będziesz mógł wtedy skorzystać z tych pieniędzy na zasadach określonych w ustawie.
Środki zgromadzone na rachunku PPK są majątkiem prywatnym i jako takie podlegają dziedziczeniu – w razie Twojej śmierci zostaną przekazane Twoim spadkobiercom.
Polska nie jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził taki system oszczędzania. Pracownicze Plany Kapitałowe powstały w oparciu o sukces podobnych rozwiązań w innych krajach europejskich.
Artykuł sponsorowany