W całym kraju wyróżniamy specjalne strefy ekonomiczne – również w regionie zielonogórskim. Na magazyny i hale do wynajęcia jest popyt przede wszystkim wśród firm o działalności produkcyjnej, a Zielona Góra pełni coraz ważniejszą rolę w branży magazynowej i staje się atrakcyjną lokalizacją.
Rozwój regionu zielonogórskiego
Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny oraz Strefa Aktywności Gospodarczej zyskują coraz większą popularność, a tym samym rośnie zainteresowanie magazynami w Zielonej Górze. W okolicy wciąż powstają kolejne miasteczka przemysłowe i w planach jest jeszcze jedna strefa ekonomiczna. Może to być także wabik na kolejnych inwestorów oraz firmy, gdyż przedsiębiorcy zwykle korzystają z różnych ulg. Poza tym Zielona Góra leży niedaleko Niemiec, co na pewno sprawi, że magazyny na wynajem w Zielonej Górze staną się bardziej atrakcyjne. Zaletą jest też dostęp do siły roboczej oraz wykwalifikowanej kadry.
Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny
Od 2013 roku działa Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny – pieczę nad nim pełni miasto Zielona Góra, lubuski samorząd, Uniwersytet Zielonogórski oraz specjalna strefa ekonomiczna. Coraz więcej przedsiębiorców i firm interesuje się halami produkcyjnymi w Zielonej Górze i okolicy. Lubuski park przyciąga inwestorów z wielu branż, m.in. informatyki, nowoczesnych technologii, produkcji (np. drewna) czy budownictwa.
Magazyny te mają wiele atutów – atrakcyjne stawki oraz dobrą lokalizację w centrum Lubuskiego Trójmiasta. Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny mieści się w Nowym Kisielinie, około 6 km od Uniwersytetu Zielonogórskiego, około 4 km od drogi ekspresowej S3 oraz 50 km do autostrad A2 i A18/A4.
Zielona Góra – świetne położenie i skomunikowanie
Dobra lokalizacja to jeden z atutów Zielonej Góry. Miasto znajduje się na trasie drogi ekspresowej nr 3, który jest odcinkiem trasy międzynarodowej E65. Biegną tędy także drogi krajowe S3, DK27, DK32 i wojewódzkie DW280, DW281, DW282 i DW283.
Znaczenie ma też linia kolejowa C-E 59 (Odrzańska Magistrala Kolejowa), która z kolei jest częścią transeuropejskich korytarzy transportowych TEN. W odległości około 30 km znajduje się port lotniczy Zielona Góra-Babimost – są stąd obsługiwane połączenia m.in. do Warszawy. Na rozwój miasta ma też wpływ jej sąsiedztwo z Niemcami – granica znajduje się tylko około 65-70 km od Zielonej Góry.
Artykuł partnera