Rekrutacja pracowników IT to przede wszystkim portale branżowe IT, portale społecznościowe, strony specjalistyczne czy też fora. Są to największe źródła ogłoszeń o pracę.

Nie możemy oczywiście zapominać o portalach komercyjnych z ogłoszeniami o pracę. Wiele osób w ten sposób znajduje zatrudnienie. Z punktu widzenia rekrutera/konsultanta są bardzo ważne te źródła, które dają nam możliwość interakcji z kandydatem potencjalnym oraz do niego bezpośredniego dotarcia. Dlatego rekruterzy używają również mediów społecznościowych.

A z ilu etapów przeważnie się składa rekrutacja na stanowisko w branży IT? Czym się od siebie różnią etapy poszczególne?

W zależności od danego klienta, dla którego pracujemy oraz także stopnia skomplikowania danego projektu odbywają się maksymalnie trzy etapy rekrutacji.

Zaczyna się zawsze od etapu weryfikacji. Polega to na dokładnym sprawdzeniu przez konsultanta dopasowania profilu danego kandydata pod technicznym względzie do konkretnego stanowiska. Sprawdzamy zawsze technologie, badamy oczekiwania finansowe, motywację oraz cele zawodowe.

Sprawdź: Rekrutacja pracowników IT przez agencję HR: https://www.sp.pl/uslugi/rekrutacja-selekcja/rekrutacja-specjalistow-it/

Kolejny etap to rekomendacja na spotkanie u klienta. Spotkanie jest weryfikacją techniczną pod projekt konkretny. Spotkanie sprawdza sam stopień znajomości technologii poszczególnych, a kolejny etap to na przykład sprawdzenie umiejętności miękkich czy też dopasowania osobowościowego. Po etapie tym otrzymamy informację czy będzie składana oferta czy jednak nie.

Jak widać każdy z etapów jest inny oraz także tworzy wstęp do kolejnego.

Czy obecnie podczas rekrutowania pracowników IT uwzględniana jest obecność osób technicznych?

W każdej rekrutacji, która jest związana z technologią jest techniczna osoba, która jest bezpośrednio powiązana z technologią konkretnego projektu. Osoba ta ma wpływ decydujący na ofertę dla konkretnego kandydata, ponieważ umieszczana się jego umiejętność na skali oraz także porównuje pod tym względem ze sobą kandydatów. Weryfikacja się odbywa przy pomocy zadań, testów, prezentacji, projektów, ale także podczas zwykłe testującej rozmowy znajomość case study.

Bez takowej osoby procesowe decyzje nie zostaną podjęte prawidłowo.

Czego się może spodziewać kandydat podczas rekrutacji do tej branży?

Branża w rzeczywistości cały czas nas zaskakuje innowacyjnością oraz także promowaniem nowych trendów. Nie ma jednej recepty na samą rekrutację pracowników IT. Jednak to co jest pewne to na pewno fakt, że pomimo tego, że obecnie rynek jak najbardziej należy do pracownika to rozmowa nie będzie na pewno formalnością oraz pomimo wysokich kwalifikacji techniczna rozmowa jest najczęściej bardzo trudna. Pracodawca chce mieć stu procentową pewność, że dana osoba sobie poradzi w trudnej sytuacji i że to właśnie tenże kandydat ubogaci doświadczeniem swoim firmę. Wiedza oraz przygotowanie do spotkania z zakresu, w którym klient pracuje jest zatem naprawdę kluczowe. Można się spodziewać dogłębnej oraz szczegółowej wiedzy. Feedback rzetelny jest natomiast regułą, wiemy zatem gdzie są jakieś błędy oraz jak je poprawić.