Przedsiębiorcy prowadzący działalność w Wielkiej Brytanii, a także ci, którzy dopiero planują jej rozpoczęcie, z niepokojem oczekują Brexitu. Czy faktycznie mają podstawy, by się go obawiać? Jak wyjście z Unii Europejskiej wpłynie na prowadzenie firmy w Anglii?

Brexit a firma w Anglii

Już w 2018 roku brytyjski rząd opublikował Białą Księgę Brexitu. Omawia ona najważniejsze aspekty współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po Brexicie. Zakłada ona minimalizację negatywnych skutków wyjścia z Unii oraz uproszczenie i ułatwienia dla handlu i biznesu. Dla gospodarki brytyjskiej niezmiernie ważne jest przyciągnięcie europejskich przedsiębiorców. Polityka gospodarcza Wielkiej Brytanii nawet w przypadku twardego Brexitu zakłada zainicjowanie szeregu działań sprzyjających firmom, by skutkowało to szybkim rozwojem przedsiębiorczości. Dlatego dąży do przejęcia pełnej kontroli nad procesem tworzenia prawa, które ma sprzyjać działalności gospodarczej. Ma być ono przejrzyste i proste. Oznacza to odejście od biurokracji i uciążliwych procedur narzuconych przez Unię Europejską. Planuje także obniżkę podatku dochodowego dla przedsiębiorców z 19-proc. do 17-proc. Aby wyjście z Unii Europejskiej nie skutkowało stratami przedsiębiorstw posiadających interesy na kontynencie, współpraca na gruncie ekonomicznym ma być szeroka i przebiegać bez zakłóceń. Leży to w interesie obu stron.

Co oznacza to dla polskich przedsiębiorców?

Polscy przedsiębiorcy prowadzący biznes w Wielkiej Brytanii mogą bez obaw cieszyć się sprzyjającymi warunkami. Wysoka kwota wolna od podatku, wysoki pierwszy próg podatkowy i rejestracji do VATu w połączeniu z brakiem biurokracji i jasnymi zasadami prawnymi, to warunki zachęcające do założenia i rozwoju firmy na wyspach. Potwierdza to ciągle rosnąca liczba Polaków, którzy zarejestrowali tam ponad 60 tysięcy firm. Proste zasady i brak konieczności ciągłego śledzenia zmian prawnych dają komfort i możliwość skupienia się na rozwoju działalności. Brexit nie wpłynie negatywnie na firmy zarejestrowane na wyspach. Przedsiębiorcy mogą oczekiwać także kolejnych, pozytywnych zmian. Zapowiedziany został sukcesywny wzrost kwoty wolnej od podatku, który w 2021 roku ma osiągnąć £12.760, by ostatecznie wzrosnąć do £13.310 w 2024 roku. W tym roku obniżony zostanie do 17% podatek CIT. Będzie on najniższy w krajach grupy G20. Zapowiedziano także podniesienie progów podatkowych. 

Spółka LTD a Brexit

Dla osób prowadzących spółkę LTD sytuacja po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie ulegnie żadnym zmianom. Prawa dotyczące zakładania firm przez obcokrajowców regulowane są niezależnie od praw unijnych i nie są planowane zmiany w tej dziedzinie. Rejestracja spółki i jej prowadzenie będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach. Polacy jako jedna z największych grup obcokrajowców na Wyspach mają duże znaczenie dla brytyjskiej gospodarki, również jako przedsiębiorcy. Spółki LTD zakładane są tam przez mieszkańców całego świata, nie tylko z UE. Ich prawa respektowane będą po równi bez względu na narodowość, tak jak jest to obecnie. 

Brexit dla Polaków zakładających firmę w Wielkiej Brytanii oznacza jeszcze bardziej sprzyjające warunki dla biznesu niż obecnie. Zmiany dotyczą w głównej mierze firmy handlujące fizycznymi towarami z Wielką Brytania oraz osoby pobierające świadczenia socjalne. To jednak nie dotyczy właścicieli i dyrektorów prowadzących spółki LTD, a osoby fizyczne korzystające z brytyjskiej polityki społecznej. 

Artykuł przygotowała kancelaria Tax Angels

Artykuł sponsorowany