​Facility management to coraz powszechniej spotykane pojęcie. Niejednoznaczności w tłumaczeniu na język polski powodują jednak, że wiele osób ma problem w znalezieniu rodzimego odpowiednika oraz w zrozumieniu co właściwie oznacza ten termin. Jak to wyjaśnić w najprostszym przekładzie? Jest to obsługa techniczna budynku, wsparcie w poprawie wydajności głównego profilu firmy. O czym dokładnie mowa? W jakich konkretnych działaniach objawiają się te rozwiązania? Poniżej garść przykładów.

 1. FM solutions Warszawa 
 2. Obsługa techniczna budynków - Wrocław
 3. Facility management Katowice - przyczyna rozwoju tej branży
 4. Oferta Fm solutions jest dedykowana dla klientów biznesowych i zarządców

FM solutions Warszawa 

Dla przejrzystego podziału obsługę techniczną budynków można podzielić na zadania techniczne oraz organizacyjne.

W ramach technicznej części, firmy Fm solutions dbają m.in. o:

 • sprzątanie,
 • media,
 • przestrzenie wspólne,
 • stanowiska przygotowane do pracy,
 • pełną infrastrukturę techniczną.

Z kolei w ramach części organizacyjnej do zadań firm z branży facility management Kraków należą działania dotyczące:

 • logistyki,
 • informatyki i telekomunikacji,
 • BHP,
 • środowiska,
 • wizerunku firmy.

Obsługa techniczna budynków - Wrocław

Jak widać na powyższych przykładach, działania z zakresu Fm solutions można obrazowo określić jako sprawowanie kompleksowej opieki nad budynkiem i poprawę jakości usług, które są w nim oferowane, co finalnie przekłada się na wzrost jego wartości na rynku.

W ten właśnie holistyczny sposób działają profesjonalne firmy doradcze. Stosunkowo szybki rozwój inwestycji na terenie Polski w ciągu ostatnich paru lat wygenerował w konsekwencji potrzebę tego typu usług.

Facility management Katowice - przyczyna rozwoju tej branży

Więcej niż 50% powstających obiektów jest realizowana przez zagranicznych inwestorów, którzy działają zgodnie z ideą zmaksymalizowania zysków przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów związanych z wybudowaniem budynku, a następnie jego utrzymaniem.

Dyscyplina Fm solutions jest wysoce rozległa i coraz częściej zakłada kooperację inwestora z firmą zajmującą się obsługą techniczną budynków już na etapie projektowania. Taka pomoc i doradztwo pozwala podjąć strategiczne decyzje, które finalnie mogą przyczynić się do obniżenia kosztów utrzymania budynku i całościowej eksploatacji. Wskazówki dotyczące zarządzania energią, ochroną przeciwpożarową i ochroną obiektu okazują się być pożądane już na początku inwestycji. Utrzymanie terenów zielonych w należytym stanie czy usuwanie bieżących usterek to z kolei dodatkowe atuty wynikające ze współpracy z firmami zajmującymi się obsługą techniczną budynków.

Oferta Fm solutions jest dedykowana dla klientów biznesowych i zarządców

Różnorodność usług pozwala właścicielom obiektów na oddelegowanie takich usług jak audyty, prace konserwacyjne w budynku i wszelkie przeglądy. Poza wsparciem w projektowaniu mogą oni także liczyć na modernizację i przebudowę instalacji, a także pracami związanymi z przebudową powierzchni. Zadbanie o dostawy materiałów eksploatacyjnych oraz ochrona obiektu i osób to tylko ułamek z zakresu usług firm z sektora Fm solutions. Kolejny atut, który stanowi zauważalną wartość dla mieszkańców to także wsparcie złotej rączki oraz utrzymanie budynku w czystości. 

Kompleksowe wsparcie zarówno na etapie projektowania, następnie - budowy, a później zarządzania budynkiem to inwestycja, która procentuje, dlatego warto zaufać firmie, która może wskazać konkretne współprace jako dowód swojej eksperckości i doświadczenia.

Artykuł sponsorowany