Własna firma – to brzmi dumnie! Niewątpliwie, ale choć założenie działalności gospodarczej w praktyce oznacza wypełnienie jedynie kilku dokumentów, kwestia ta nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Jeden wniosek i zaczynamy prowadzić własną firmę, choć początkowo na niewielką skalę. Od razu pojawia się sporo pytań: co, gdzie, kiedy, jak.

            Jeśli w planach mamy rozpoczęcie działalności gospodarczej, nie zapominajmy o tym, że nawiązana od pierwszych dni współpraca z biurem rachunkowym, szybko zaowocuje.

Wniosek to dopiero początek

            Z wypełnieniem wniosku jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Do dyspozycji mamy sporo poradników w sieci, a także bezpłatną pomoc osób działających w branży. Na forach internetowych nietrudno o odpowiedzi na podstawowe pytania. Schody zaczynają się jednak bardzo szybko. Musimy zastanowić się nad formą opodatkowania, wyborem PKD, miejscem prowadzenia działalności. Takich elementów składających się na finalną możliwość prowadzenia firmy, jest całkiem sporo.

            Bez problemu również w sieci znajdziemy przepisy, ustawy, interpretacje, pomocne kalkulatory, jak wyliczać podatki i wiele innych narzędzi. Niestety szybko się okazuje, że to zbyt mało, by mieć pewność, że wszystko będziemy robić jak należy, a nasze wybory nie okażą się kosztownymi błędami. To dlatego warto od samego początku postawić na współpracę z biurem rachunkowym. Możemy go wyszukać np. korzystając z wyszukiwarki UslugiKsiegowe.pl.

            Decydując się na biuro rachunkowe, a nie samodzielnie działającego księgowego, można liczyć na szerszy pakiet usług oraz większą dostępność specjalistów z różnych dziedzin. W końcu prowadzenie firmy nie ogranicza się do księgowości. W grę wchodzą kwestie podatkowe, finansowe, marketingowe oraz szereg innych.

Na co zwracać uwagę wybierając biuro rachunkowe?

            Nie ukrywajmy, cena gra dużą rolę, ale nie może być wyznacznikiem. Najważniejsze jest doświadczenie, umiejętności i podejście osób, które będą razem z nami odpowiedzialne za sprawnie i zgodnie z prawem działającą firmę.

            Warto szukać biur rachunkowych, które mają na swoim koncie doświadczenie w obsłudze firm o określonej wielkości, formie prawnej, a także działających w branży, jaka nas interesuje. Dzięki temu można liczyć na większą sprawność działania zespołu fachowców, znajomość branżowych zagadnień, co jest niezbędne, by radzić sobie z napotykanymi problemami, a początkującemu przedsiębiorcy umiejętnie tłumaczyć zawiłe zagadnienia.

            Należy uwzględnić, w jakich godzinach pracuje biuro rachunkowe, czy można kontaktować się z kimś po godzinach w razie konieczności. Nie bez znaczenia jest forma kontaktu. Gdy spotkania na miejscu uzupełniane są o kontakt telefoniczny czy online, dla przedsiębiorcy jest to większa swoboda działania.

            Każdy kto decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, staje przed dużym wyzwaniem. Wiele kwestii przedsiębiorca musi rozwiązywać samodzielnie, ale akurat księgowość, finanse, administracja i formalności z nimi związane, to zadania dla biura rachunkowego.

Artykuł sponsorowany