Miejsce, w którym śpimy, musi zostać urządzone z pomysłem. Wszystko po to, aby okazało się przytulne i sprzyjało odpoczynkowi. Czy taki efekt można uzyskać wówczas, gdy dostępna przestrzeń jest mocno ograniczona? Jak najbardziej!

Co więcej, nie musi być to wcale tak trudno, jak niektórym się wydaje. Sposobem na sukces jest znalezienie odpowiednich rozwiązań, które z jednej strony będą pasować do koncepcji zgodnej z naszymi potrzebami, a z drugiej wykorzystają potencjał wolnego miejsca. Mały metraż wcale nie musi bowiem wiązać się z bolesnymi decyzjami i dylematami. Niniejszy tekst da na to kilka przykładów.

Sypialnia meble - co wybrać, a czego unikać?

Od razu przechodzimy do kwestii najważniejszej, która sprawić może najwięcej problemów. Głównie osobom, które nie mają zbytniego doświadczenia w aranżacji pomieszczeń. Łatwo bowiem wtedy o pomyłkę i wybór produktów, które nie potrzebnie zastawią sypialnię. A to, jak wiadomo, jest największym błędem, jaki możemy popełnić. W przypadku niewielkiego metrażu warto kierować się zasadą, że im mniej, tym lepiej.

Na co więc się zdecydować? Najlepiej przygotować listę najbardziej potrzebnych mebli, które powinny znaleźć się w sypialni i się jej trzymać. Dopiero później, gdy wszystko znajdzie się już na swoim miejscu, możemy ewentualnie wprowadzać poprawki i dokładać kolejne elementy. Co ciekawe, nawet na niezbędnych meblach w sypialni można w jakiś sposób „oszczędzić”. Chodzi oczywiście o oszczędność miejsca.

  • Łóżko - duże łoże jest wygodne, jednak może ograniczyć nasze możliwości aranżacyjne. Dobrym pomysłem będzie półkotapczan, czyli łóżko połączone z szafką składającą się z kilku poziomów. Nie dość, że pomieści ona wiele drobiazgów, to na dodatek tapczan w każdej chwili można w niej schować, oszczędzając tym samym sporo miejsca.
  • Szafa - dla wielu osób jest niezbędna, jednak trzeba podkreślić, że na rynku oferowanych jest wiele produktów, które doskonale łączą funkcjonalność z kompaktowością. Dobrym na to przykładem jest chociażby szafa narożna, a także niskie komody z dużą liczbą półek i szuflad.
  • Stoliki nocne - nie są niezbędne, jednak mogą posłużyć jako alternatywa do większych szafek, na które nie ma wolnego miejsca. Podobne funkcje spełni toaletka, w której pomieścić można wiele potrzebnych rzeczy.

W zaoszczędzeniu miejsca pomogą nam również rozkładane kanapy, szafki przesuwne, a także meble modułowe, które pozwalają w skuteczny sposób wykorzystać każdy skrawek wolnej przestrzeni.

Półkotapczany:

Kolorystyka małej sypialni - jak optycznie powiększyć wnętrze?

W przypadku niewielkiego metrażu należy odrzucić pomysły związane z użyciem ciemnych kolorów farb na ściany. Dlaczego? Ponieważ sprawią one, że pomieszczenie stanie się optycznie jeszcze mniejsze i ciaśniejsze. To zaś w żaden sposób nie sprzyja odpoczynkowi.

Znaczni lepszym wyborem okaże się jasna kolorystyka, oparta na bieli, beżu i kolorach pastelowych. Dzięki nim sypialnia stanie się jaśniejsza, co sprawi, że optycznie się powiększy. Żeby aranżacja nie okazała się mdła, całość dobrze jest przełamać kolorowymi dodatkami, najlepiej z naturalnych materiałów. Mogą być to miłe dla oka tkaniny, drewniane ramki obrazów, fantazyjne zasłony czy też „ciepły” dywan.

Jasna powinna być również podłoga - doskonale sprawdzają się panele drewniane, jednak problemem może okazać się ich wysoka cena. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, aby zastąpić je elementami z materiału drewnopodobnego.

Gra świateł - jakie lampy do sypialni?

Wiemy już, na jaką kolorystykę warto zdecydować się w niewielkim wnętrzu. Wybraliśmy również szafy do sypialni (www.twojemeble.pl/meble/szafy/pokoj/sypialnia-5), łóżko i różnego rodzaju dodatki. W aranżacji pomocne okaże się też oświetlenie, które z jednej strony powinno optycznie powiększać przestrzeń, a z drugiej pozwolić na wprowadzenie przyjemnego klimatu, sprzyjającego odpoczynkowi.

Żeby spełnić te kryteria, najlepiej postawić na kilka źródeł światła. Będzie to główna lampa, najlepiej z obsługą regulacji natężenia, lampki przy łóżku i toaletce (jeśli jest dostępna), a także oświetlenie dekoracyjne, na przykład w postaci listwy LED.

Aranżacja małej sypialni nie musi być trudna. Zawsze warto jednak dokładnie zastanowić się nad koncepcją, jak również nad tym, czy wybierane przez nas rozwiązania nie powoduje sztucznego przytłoczenia wnętrza. Trzymając się tych zasad, będziemy w stanie przygotować bardzo ciekawy projekt.

Artykuł partnera