Inteligentny dom to przede wszystkim poprawa jakości naszego życia i uczynienie naszych domów wygodnymi, ekologicznymi, a przede wszystkim bezpiecznymi. Jedną z największych obaw w tego typu domach jest to, że urządzenia mogą stać się furtką dla hakerów. Istnieje powszechna obawa, że na przykład nasze rozmowy mogą być podsłuchiwane przez osoby trzecie za pośrednictwem mikrofonów w samych urządzeniach lub nasze domy mogą być rejestrowane przez kamery bezpieczeństwa, a obrazy te mogą dostać się w ręce cyberprzestępców. W jakim stopniu może się to wszystko wydarzyć? To prawda, że dom podłączony do sieci niesie ze sobą pewne zagrożenia. Jeżeli system zabezpieczeń jest podatny na ataki, hakerzy mogą uzyskać dostęp do danych osobowych przechowywanych na naszych urządzeniach, niezależnie od tego, czy jest to telefon komórkowy, komputer czy tablet. Może się to zdarzyć, jeśli masz słaby system bezpieczeństwa i nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności!

Środki bezpieczeństwa

Aby uniknąć cyberataków na inteligentny dom, trzeba przyjąć pewne środki bezpieczeństwa i mieć świadomość, że musimy nadać wszystkim urządzeniom, które posiadamy, taką samą wagę pod względem bezpieczeństwa, jaką nadajemy telefonowi komórkowemu lub komputerowi. Oznacza to, że musimy zapewnić, że w każdym urządzeniu:

  • Oprogramowanie jest prawidłowo aktualizowane
  • Hasło zostało dopasowane do wysokiego poziomu trudności.
  • Wykorzystywane jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Czyli, aby uzyskać dostęp do urządzenia, należy wysłać SMS na swój telefon komórkowy z hasłem.

Z drugiej strony, komendy wysyłane do urządzeń takich jak Alexa czy Siri są często przechowywane, aby pomóc producentom ulepszyć i spersonalizować ich usługi skierowane do klienta, ale te fragmenty głosu, które wysyłamy, mogą być czasami poprzedzone muzyką lub mogą zawierać jakieś prywatne rozmowy w tle, których nie chcemy, aby znalazły się w chmurze. Główne marki technologiczne umożliwiają przeglądanie i usuwanie historii głosu. Upewnij się, że produkty, które kupujesz, są zgodne z tą gwarancją.

Powinniśmy również podjąć prewencyjne środki bezpieczeństwa, takie jak nigdy niepozostawianie WiFi niezabezpieczonego i regularne zmienianie haseł. Wszystkie te środki bez wątpienia pomogą w uzyskaniu bezpiecznego inteligentnego domu. Urządzenia smart home dostępne są na stronie https://sklep.ferguson.pl/.

Artykuł sponsorowany