Jednym z popularnych sposobów firm wypożyczających samochód na ochronę swoich interesów jest wprowadzenie udziału własnego klienta w szkodzie. Co to w praktyce oznacza? Czym jest udział własny i czy możliwy jest wynajem przy wykluczeniu udziału własnego z umowy? Odpowiadamy.

Czym jest udział własny w szkodzie?

Zagadnienie to dotyczy ubezpieczenia autocasco. AC chroni przed kosztami, które wynikają ze szkód wywołanych przez działanie żywiołów (np. zalanie w trakcie ulewnego deszczu, upadek gałęzi), osób trzecich gdy nie ma możliwości wykrycia sprawcy (w tym również kradzieży) oraz szkód, których sprawcą jest właściciel samochodu. Udział własny ubezpieczonego w AC oznacza, że w razie wystąpienia szkody, której kosz likwidacji nie przekracza ustalonej sumy ubezpieczenia, ubezpieczyciel wypłaci sumę pomniejszoną o udział własny. Może być on wyrażony w formie kwoty, np. 500 zł, co będzie również oznaczało, iż ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku szkód, których wartość jest niższa od tej kwoty. Jeśli jednak koszt likwidacji szkody będzie wyższy, np. 5000 zł, to firma wypłaci 4500 zł, a 500 zł będzie musiał pokryć ubezpieczony.

Dlaczego stosuje się takie rozwiązanie?

AC jest w wielu wypadkach droższym ubezpieczeniem niż obowiązkowe OC. W przypadku oferty dla prywatnego właściciela udział własny pozwala obniżyć stawkę ubezpieczeniową. Gdy jednak mówimy o wypożyczalniach samochodów, to udział własny klienta w szkodzie jest zabezpieczeniem przed kosztami, jakie musi ponieść firma z tytułu napraw. Wpływa to również na zachowanie klientów, którzy mając na uwadze ewentualne koszty, jeżdżą bezpieczniej, aby uniknąć kolizji i szkód. Wypożyczalnie ponadto stosują limit odpowiedzialności, np. 5000 zł. Jeśli likwidacja szkody wyniesie powyżej tej kwoty, obowiązek zapłaty spoczywa na najemcy.

Zniesienie udziału własnego a wynajem samochodu

Czy jako klient wypożyczalni możemy zrezygnować z udziału własnego i cieszyć się swobodną jazdą bez widma nieprzewidzianych kosztów? Jak najbardziej! Taka opcja jest dostępna w Flex Rent. Wystarczy, że podczas rezerwacji pojazdu przez naszą stronę internetową zaznaczysz chęć zniesienia udziału własnego. Nie musisz podpisywać w związku z tym żadnych dodatkowych dokumentów - wszelkie informacja znajdą się w sporządzanej w ramach wynajmu umowy. Istnieje jeszcze inna możliwość zniesienia udziału własnego. To opcja Full Protect, w ramach której (poza zniesieniem udziału w szkodzie) obniżamy wysokość depozytu, a także zapewniamy dodatkowego ubezpieczenie opon, szyb i lusterek.

Dowiedz się więcej: https://flexrent.pl/blog-post/czym-jest-zniesienie-udzialu-wlasnego/

Wypożyczanie aut w Flex Rent

Poszukujesz nowego samochodu na wynajem, który pomoże Ci szybko przemieszczać się w trakcie urlopu lub wyjazdu służbowego? Wykorzystaj możliwości, jakie dajemy w Flex Rent. Nasze biura znajdują się na wszystkich dużych lotniskach w Polsce. Zarezerwuj wymarzony samochód przez naszą stronę internetową, podpisz umowę najmu na miejscu i ciesz się zatankowanym do pełna wybranym wcześniej autem, które będzie na Ciebie czekać gotowe do drogi.

Artykuł partnera