Użytkowanie ciepłej wody jest niezbędnym elementem korzystania z kuchni czy łazienki. Bez podgrzanej do ok. 40 stopni wody trudno byłoby umyć naczynia czy wziąć prysznic. Jeśli stawiasz na proste, niezawodne i ekonomiczne rozwiązania, a w Twoim domu nie ma dostępu do wody z miejskich czy gminnych wodociągów, musisz samodzielnie zadbać o podgrzewacz. W niewielkich gospodarstwach domowych i biurach doskonale sprawdzą się przepływowe podgrzewacze wody.

Czym jest przepływowy podgrzewacz wody?

Przepływowe podgrzewacze wody to niewielkie, estetyczne urządzenia, które po podłączeniu do sieci elektrycznej i instalacji wodnej błyskawicznie podnoszą temperaturę wody. Woda nie jest zbierana w żadnym zbiorniku, ale grzana na bieżąco i tylko wtedy, kiedy jest na nią zapotrzebowanie. Tym samym w domu nie trzeba planować miejsca na montaż dużego bojlera, w którym gromadzona jest woda i podgrzewana przez cały czas. 

To rozwiązanie jest optymalne w przypadku, kiedy z wody korzysta się sporadycznie i w niewielkich ilościach, czyli podczas zmywania naczyń, mycia rąk w toalecie albo szybkiego prysznica. Nieco inaczej jest w przypadku domów, w których mieszka kilka osób i w których korzysta się z wanny. Tutaj ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem będzie zasobnik z grzałką, który stale będzie zapewniał dostęp do 100 czy 200 litrów gorącej wody. 

Podgrzewacz wody na prąd czy gaz?

Nie ma wątpliwości, że przepływowe podgrzewacze wody to urządzenia proste w obsłudze, komfortowe, niezwykle łatwe w montażu i bezpieczne, pod warunkiem jednak, że wybierzesz model działający na prąd. Jeszcze 20-30 lat temu w powszechnym użyciu były gazowe podgrzewacze wody montowane na ścianach w kuchniach i łazienkach. Działały podobnie, jak te elektryczne, czyli podgrzewały wodę wyłącznie wtedy, kiedy został odkręcony kran. Gazowe urządzenia jednak nie są tak bezpieczne, jak elektryczne, zwłaszcza te wiekowe: wymagają stałego podłączenia do źródła gazu, odpowiedniej wentylacji, regularnych przeglądów oraz stałego nadzoru, ponieważ mogą być przyczyną zatrucia czadem. Stąd też właściciele domów i mieszkań zaczęli rezygnować z takiego rozwiązania. 

Tani sposób na ciepłą wodę

W erze kryzysu energetycznego i wysokich kosztów za korzystanie z prądu może pojawiać się pytanie, czy montaż przepływowego podgrzewacza wody nie podniesie zbytnio rachunków za prąd. Trzeba jednak pamiętać, że ciepła woda jest dzisiaj podstawą egzystencji i koniecznie należy ją zapewnić w mieszkaniu, w biurze czy gospodarstwie rolnym, w domku kempingowym albo w działkowej altance. Ponadto każde urządzenie do podgrzewania wody będzie pobierało energię elektryczną, także to z zasobnikiem. Podgrzewanie wody na bieżąco ograniczy zużycie prądu — podgrzewacz nie działa wtedy, kiedy krany są zamknięte, a to już spora redukcja zużycia energii elektrycznej.

 

Wszelkie domowe urządzenia elektryczne są tanie, jeśli w domu jest tani prąd. Zachwyceni działaniem podgrzewaczy będą więc właściciele domowych elektrowni. Jeśli dom zasilany jest z paneli fotowoltaicznych, używanie elektrycznych podgrzewaczy, niezależnie od ich typu, będzie albo tanie, albo praktycznie darmowe. W takim przypadku warto nawet zlikwidować ewentualne podgrzewacze gazowe i zamontować elektryczne odpowiedniki. Zwiększysz swoje bezpieczeństwo, zyskasz więcej miejsca (elektryczne podgrzewacze mieszczą się pod umywalką czy zlewem), a także ograniczysz opłaty za gaz lub znacznie zmniejszysz te rachunki. Biorąc pod uwagę, że podgrzewacz elektryczny można zamontować samodzielnie i nie trzeba go serwisować, zyskasz kolejne oszczędności.

Przepływowe podgrzewacze wody z doskonałymi opiniami

Zanim wybierzesz przepływowy podgrzewacz wody, zwróć uwagę na urządzenia zaufanego producenta. Przepływowe podgrzewacze wody i inne produkty do ogrzewania domów i mieszkań oferuje polska marka Thermoval. W katalogu produktów Thermoval znajdziesz odporne na wilgoć i zmienną temperaturę ogrzewacze wody o różnorodnej mocy (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-wody-uzytkowej/ogrzewacze-elektryczne/elektryczne-przeplywowe/). Korzystając z doświadczenia pracowników producenta oraz opiekunów klienta w sklepach budowlanych, dobierzesz optymalne, wydajne i ekonomiczne przepływowe podgrzewacze wody do kuchni i łazienek.

Artykuł partnera