​Wpłatomaty to urządzenia, które już od lat możemy spotkać w swoich miejscach zamieszkania. Wprawdzie nie są aż tak popularne i nie jest ich tak wiele, jak bankomatów, jednak to dzięki nim, możemy dokonać wpłaty gotówki na swoje konto bankowe, nie wybierając się specjalnie do placówki banku.

Jest to urządzenie niezwykle wygodne i usprawniające codzienne życie, dzięki któremu nie musimy stać w kolejce do okienka w banku. Wpłacając gotówkę we wpłatomacie, możemy skorzystać ze swojej karty lub kodu BLIK. Następnie wkładamy banknoty w miejscu, w którym bankomat je wypłaca. Niektóre banki posiadają urządzenia, które są właśnie jednocześnie wpłatomatami i bankomatami w jednym. Należy więc uważnie wybierać opcję, z której chcemy skorzystać.

Niektóre banki pobierają opłatę za korzystanie z wpłatomatu, jednak są to niewielkie kwoty. Brzmi to niezwykle prosto i cóż — takie właśnie jest. Nie tylko oszczędzamy dzięki temu czas, ale także pieniądze, ponieważ nie musimy specjalnie wybierać się do placówki banku, która może być przykładowo daleko od naszego miejsca zamieszkania. Wystarczy, że wybierzemy się do najbliższego wpłatomatu i skorzystamy z niego, aby pieniądze w gotówce znalazły się w kilka chwil na naszym koncie. Dzięki temu operacji wpłaty gotówki dokonamy dosłownie w kilka minut.

Jednak dokonując wpłaty w wolnostojącym urządzeniu, musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Zanim skorzystamy z wpłatomatu, upewnijmy się, że dane urządzenie obsługuje na pewno nasz bank. Jeśli tak — możemy działać.

Upewnijmy się, że banknoty, które posiadamy, nie są podarte ani zniszczone. Następnie wkładamy kartę płatniczą lub wpisujemy kod BLIK i podążamy za instrukcjami na ekranie. Po włożeniu banknotów na tacę podajnika, na ekranie zobaczymy kwotę, którą wpłacamy zgodnie z przeliczeniem dokonanym przez urządzenie. Jeśli jest ona zgodna, potwierdzamy zakończenie transakcji, które zostaje również wydrukowane. Niedługo po tym, pieniądze znajdują się na naszym koncie.

Dokonując takich operacji, chcemy być pewni, że robimy to w bezpieczny i uważny sposób. Powinniśmy więc być wyjątkowo skupieni i mimo codziennej bieganiny, zachować takie same środki bezpieczeństwa jak przykładowo podczas korzystania z bankomatu. To oznacza, że musimy być pewni, że nikt nie obserwuje wpisywanego przez nas kodu PIN czy kodu BLIK. Warto więc zasłaniać ręką klawiaturę podczas wpisywania, co zapewni nam ochronę przed wzrokiem osób stojących za nami lub przechodniów.

Kod PIN, powinniśmy znać na pamięć, a nie spisywać z karteczek czy notesów. Natomiast kody BLIK, spisujemy uważnie z telefonu, są to kody jednorazowe. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, często uznawane za bezpieczniejsze. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa transakcji, możemy ją na wszelki wypadek anulować i przerwać proces.

Często wielu czynności w ciągu dnia dokonujemy w biegu i na szybko. Jednak naprawdę ważne jest, aby podczas korzystania z wpłatomatu, robić to ze spokojem i skupieniem. Istotne jest również, aby po zakończonej transakcji, pobrać jej potwierdzenie w formie papierowego wydruku. Sytuacje, gdy z jakiegoś powodu pieniądze nie zostają zaksięgowane na koncie, zdarzają się niezwykle rzadko, jednak lepiej dmuchać na zimne i mając takie potwierdzenie, mamy łatwiejszą możliwość złożenia reklamacji i podważenia przeprowadzonej transakcji. Jeśli podczas korzystania z wpłatomatu, z jakiegoś powodu transakcja nie doszła do skutku, również pobierzmy potwierdzenie jej anulacji. Warto zabezpieczyć się w każdym z tych przypadków podczas korzystania z wpłatomatu.

Największy wpływ na bezpieczeństwo podczas korzystania z wpłatomatu, biletomatu czy innego urządzenia mobilnego, stacjonarnego, który obsługuje płatności, mamy wpływ my – czyli konsumenci. Zapisywanie na kartce numeru pin i przyklejanie jej do karty płatniczej, czy trzymanie karty płatniczej luźno w torebce/torbie może być łakomym kąskiem dla złodziei. Także przy wpłacaniu pieniędzy warto upewnić się, że nikt nas nie obserwuje, a w razie podejrzenia, że jesteśmy obserwowani lepiej jest odczekać chwilę idąc do pobliskiego sklepu. Złodzieje i oszuści czekają na nasz błąd. Obserwują i szukają najlepszego momentu. Chociaż zdarzają się i także oszustwa na tak zwaną „nakładkę”. Jest to nakładka na czytnik wpłatomatu, która wysyła do złodzieja wszystkie potrzebne informacje do tego aby skorzystać nielegalnie z Twojej karty.

Artykuł partnera