​Dyktafon często kojarzy się z pracą detektywa lub policjanta, jednak w rzeczywistości z urządzeń służących do nagrywania dźwięku korzysta znacznie więcej osób. W swojej pracy po dyktafony sięgają dziennikarze, naukowcy, nauczyciele oraz osoby prowadzące szkolenia i zajmujące się szeroko rozumianą muzyką. Jeżeli szukasz dyktafonu dla siebie, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

  1. Dyktafony cyfrowe i ich zalety
  2. Parametry techniczne dyktafonu

Nagrywanie dźwięku za pomocą dyktafonu umożliwia rejestrowanie wywiadów, przemyśleń, przebiegu badań naukowych, wykładów oraz różnych rozmów. Urządzenie posiada wbudowany mikrofon oraz głośnik, dzięki któremu można odsłuchać nagranie bezpośrednio z poziomu dyktafonu. Jak wybrać dyktafon, by być zadowolonym? Oto praktyczne wskazówki.

Dyktafony cyfrowe i ich zalety

Obecnie najlepszym wyborem są dyktafony cyfrowe, które cechują się wysoką skutecznością działania i wygodą użytkowania. Zastosowane w nich technologie nagrywają dźwięk o doskonałej jakości, niwelując szumy oraz różnego rodzaju zakłócenia. Dyktafon w odróżnieniu od funkcji nagrywania w telefonie umożliwia dostosowywanie parametrów nagrania do konkretnych potrzeb. Dzięki temu urządzenie wciąż znajduje liczne zastosowania i nie wychodzi z użycia w wielu branżach.

Parametry techniczne dyktafonu

Wybierając dyktafon, na początek zwraca się uwagę na kształt i rozmiar urządzenia. Większe dyktafony sprawdzają się jako narzędzie pracy dziennikarzy, naukowców lub szkoleniowców. Detektywi i policjanci zatrudnieni w wydziałach śledczych stawiają zwykle na małe sprzęty, które bez trudu schowa się w kieszeni, niewielkiej torebce lub portfelu. Dzięki nim można niepostrzeżenie zarejestrować rozmowę, by zdobyć dowody w sprawie.

Kolejną kwestią istotną przy zakupie dyktafonu jest rodzaj karty pamięci i jej wielkość. Karta o większej pojemności pozwala rejestrować nawet długie wykłady i wywiady-rzeki. Pamięć 8 GB umożliwia przykładowo nagranie nawet 2 tysięcy godzin dźwięku bez konieczności kasowania plików. Jeśli chodzi o typ karty, dobrze jest postawić na uniwersalny model, który w razie potrzeb łatwo podpina się do komputera, smartfona lub innego urządzenia.

Dyktafon dodatkowo powinien być przystosowany do długiej pracy na jednym ładowaniu. Dzięki możliwości nagrywania dźwięku bez przerwy nawet przez kilkanaście dni, urządzenie wykorzysta się w pracy detektywistycznej. Sprzęt będzie działać dyskretnie przez długi czas, a w przypadku braku pamięci automatycznie usunie najstarsze nagrania i w ich miejsce zapisze nowe pliki.

Artykuł sponsorowany