​Kable energetyczne mogą ulec uszkodzeniu w różnych sytuacjach - już nawet transport bywa dla nich dość szkodliwy. Montaż to także moment, w którym w kablach mogą zostać wyrządzone szkody. Jednak jak to bywa w przypadku sieci energetycznej, można się o tym dowiedzieć dopiero po całkowitym podpięciu wszystkiego do prądu. Awarie tego rodzaju nie są dostrzegalne gołym okiem podczas montażu. Uszkodzenia średniego napięcia zazwyczaj wymagają natychmiastowej naprawy. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się urządzenie, jakim jest lokalizator przewodów.

Czym jest lokalizator kabli?

Mobilny system lokalizacji to sposób na bezdotykowe wykrywanie przewodów. Jest to istotne, jeśli naszym zadaniem jest śledzenie trasy kabli ekranowanych, wykrywanie gniazd wtyczkowych, śledzenie przebiegu kabli czy dokładne lokalizowanie obiektu. W zależności od konkretnej budowy, urządzenia te stworzono tak, by pozwalały na określenie miejsca położenia wszystkich przewodów pod napięciem, jakie są w ścianie. Takie lokalizatory stanowią jedno z podstawowych narzędzi dla elektryka, murarza, hydraulika czy pracownika budowlanego. Często przydają się także złotej rączce, która chętnie naprawia coś w domu.

W jaki sposób został zbudowany lokalizator przewodów?

Lokalizator kabli to dość proste w użytkowaniu narzędzie, które schowane zostało w plastikowej obudowie. Może mieć gumową powłokę lub poręczny uchwyt, dzięki czemu nie będzie wyślizgiwał się z dłoni. Lokalizatory często posiadają specjalną lampkę LED, która świeci w momencie, w którym urządzenie wykrywa kabel. Nieco droższe wersje tych urządzeń wyposażone są natomiast w czarny wyświetlacz LCD. To tam wyświetli się ugięcie pręta podczas testu. Niektóre z urządzeń mogą generować również sygnał dźwiękowy. 

Funkcje lokalizatorów

Lokalizator przewodów może działać na różnych zasadach, a wszystko zależy od tego, czego potrzebuje konkretna osoba. Zazwyczaj taki sprzęt opiera się na pasywnej indukcji elektromagnetycznej, a dodatkowo posiada specjalną cewkę. W ten sposób można wykryć otoczenie, przez które przepływa prąd zmienny i które naznaczone jest pole elektromagnetycznym. Właśnie w ten sposób możliwe jest śledzenie trasy przewodów. Lokalizator przewodów i kabli mogą również skupić się na odkrywaniu metali. Działają głównie na zasadzie pola magnetycznego. Lokalizator to nieco inne urządzenie od testera, jednak w jednym sprzęcie mogą znaleźć się obydwie te funkcje. Jeśli wybierzemy taki sprzęt, na pewno przyda się w wykrywaniu przerw w przypadku przewodów elektrycznych, w odróżnianiu przewodów i lokalizowania zwarć.

Artykuł sponsorowany