Konopie to rośliny znane od wielu lat. Najbardziej znany gatunek to konopie indyjskie, które swoją popularność zyskały ze względu na właściwości narkotyczne.

Pierwotnie konopie indyjskie były używane przez Indian z Ameryki Północnej. Były one palone podczas licznych obrzędów, aby oczyścić ciało i dusze. Odganiały złe demony i wprowadzały spokój i harmonię. Również wtedy szamani traktowali je nierzadko jako lekarstwo, a zatem można powiedzieć, że były to konopie medyczne.
Z czasem konopie indyjskie stały się bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz w Europie. Głównie spotyka się je w postaci suszu do palenia, czyli po prostu Marihuany, zwanej również ziółkiem lub trawką. Poza tym konopie indyjski można spotkać również w innych postaciach, takich jak na przykład herbata konopna, olej konopny i tym podobne. Z rośliny tej można zatem stworzyć wiele rzeczy, lecz najpopularniejsze są suszone liście, które pali się, jako skręty, przez fifkę, bongo lub na wiele innych sposobów. Mają one właściwości odurzające, poprawiają humor, powodują uczucie spokoju i radości oraz niepohamowaną chęć śmiechu. Marihuana ma również bardzo silne działanie wzmagające apetyt.

Ze względu na swoje właściwości psychogenne, zmiany w świadomości i niewielki, ale jednak obecny potencjał uzależniający, marihuana jest nielegalna w większości państw. Nie wolno jej również uprawiać, ponieważ grożą za to wysokie kary. Mimo to marihuana jest łatwo dostępna na czarnym rynku i dla wielu jest alternatywą dla alkoholu.
Marihuana ma wielu zwolenników, którzy walczą o jej legalizację.

Swoje działanie na ośrodkowy układ nerwowy marihuana zawdzięcza zawartych w niej kanabinoidach, takich jak CBD, czyli kannabidiol i THC, czyli tetrahydrokannabinol.
Istnieje wiele prób zastosowania konopi indyjskich w medycynie. Ze względu na swoje właściwości wzmagające apetyt podejmowano próby stosowania ich w zaburzeniach odżywiania, takich jak na przykład anoreksja. Zalecano je również chorym na depresje, ponieważ mają właściwości podnoszące nastrój. Powstały również preparaty zawierające konopie medyczne do leczenia padaczki. Obecnie tylko kilka leków z konopi ma rejestrację jako lek, jedna cały czas trwają badania i rozważane są możliwości leczenia z ich pomocą wielu chorób oraz łagodzenia wielu objawów. Trwają też intensywne badania nad możliwością ich zastosowania wśród chorych na nowotwory.
Konopie, jako narkotyk miękki mają wielu zwolenników i przeciwników. Pomimo licznych dyskusji o zalegalizowaniu Marihuany tylko w niektórych krajach jest ona legalna. Ma niski potencjał uzależniający i jest to bardziej zależność psychiczna, a nie fizyczna. Niestety część osób jest podatna na uzależnienie, a wzrost liczby osób uzależnionych wiąże się z kosztami odwyków oraz z utratą wydajnych podatników, dlatego mimo niskiej szkodliwości zdrowotnej marihuana w celach rozrywkowych nie jest dozwolona.

Czas pokaże, jak będzie przyszłość konopi. Może zrobią wielką karierę w medycynie, a może zostaną tylko popularną używką.

Materiał partnera