Wśród osób noszących okulary wciąż istnieją różne mity związane z noszeniem soczewek kontaktowych, np. o tym, że to bardzo droga inwestycja. Być może rzeczywiście miało to miejsce wiele lat temu, gdy soczewki dopiero stawały się popularne i ich dostępność była ograniczona, jednak w dobie nowych technologii i rozwoju przemysłu okulistycznego, mamy na rynku ogromny wybór produktów. W tym w wersjach budżetowych, za które zapłacimy dosłownie kilka złotych. Po które soczewki warto sięgnąć, by podratować budżet?

Soczewki a budżet domowy

Noszenie soczewek kontaktowych nie musi wiązać się z nadwyrężeniem domowego budżetu. Zwykłe soczewki miękkie przeznaczone dla najpowszechniej występujących wad refrakcji – krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii – można kupować w każdej półce cenowej. Dużo zależy także od rodzaju soczewek, bo najtaniej wychodzą sferyczne soczewki miesięczne, nieco więcej zapłacimy za wersje miesięczne toryczne i progresywne, a najdroższe są soczewki jednodniowe. Kwestia ceny, jak widać, jest bardzo indywidualna i zależy od potrzeb konkretnej osoby. Nie można tu zapominać o korzyściach, jakie daje noszenie soczewek w porównaniu do okularów – o doskonałej ostrości widzenia, braku ograniczeń, jeśli chodzi o aktywność fizyczną czy wygodzie noszenia, zwłaszcza podczas ekstremalnych temperatur. Najlepszym miejscem do robienia soczewkowych zakupów są specjalistyczne sklepy internetowe, w których oprócz szybkiej dostawy i licznych promocji, można przejrzeć szeroką ofertę różnych soczewek i akcesoriów od wielu producentów i poczytać opinie innych użytkowników. W sklepach internetowych często dostępne są wielopaki, które w przeliczeniu na jedną soczewkę wypadają bardzo korzystnie. Zatem, jeśli macie sprawdzone i lubiane soczewki, można je zamówić w większej ilości, np. na pół roku czy nawet rok – fabryczny termin ważności soczewek to zazwyczaj ok. 2 lat.

Najlepsze budżetowe soczewki

Każdy producent soczewek w swojej ofercie ma produkty podstawowe, nazywane czasem „Basic” lub nieposiadające żadnej konkretnej nazwy (bez dodatków typu „Premium”, „Pro”, „Plus” itd.). Soczewki w wersji standardowej są zazwyczaj najtańsze, ale nie oznacza, że są gorsze! To pełnoprawne produkty, które jako wyrób medyczny przeszły różnorodne badania i testy, by zostać dopuszczone do sprzedaży. Są wykonane z tych samych materiałów, co inne soczewki – czyli z hydrożelu lub silikonu hydrożelowego. Zwykle jednak nie mają dodatkowych funkcjonalności, takich jak nowoczesne formuły mające na celu np. szybsze usuwanie osadu czy lepsze gospodarowanie poziomem nawilżenia. Standardowe soczewki sprawdzają się wielu osobom, a na dodatek są bardzo tanie!

Jednymi z najtańszych soczewek na rynku są znane i lubiane soczewki Soflens od firmy Bausch&Lomb. Sławę zawdzięczają głównie świetnemu stosunkowi ceny do jakości, a w swojej ofercie mają zarówno soczewki jednodniowe, jak i miesięczne. Produkty Soflens są powszechnie dostępne, a w sklepach internetowych można je kupić nawet za kilka złotych za sztukę. Warto pamiętać, że te soczewki są wykonane z hydrożelu, starszej generacji materiału, który charakteryzuje się większym uwodnieniem i mniejszą wytrzymałością. Soczewki hydrożelowe są polecane osobom z alergiami na silikon oraz tym o bardzo wrażliwych oczach. Najpopularniejszą (i najbardziej ekonomiczną) wersją są soczewki miesięczne Sotlens 59 i 38, gdzie liczby odpowiadają rzeczywistemu procentowi uwodnienia. Soflens ma w swojej ofercie także atrakcyjne cenowo soczewki dla astygmatyków.

Drugą znaną i ekonomiczną marką są soczewki Horien, które co prawda nie mają zbyt bogatej oferty, bo tylko soczewki miesięczne i jednodniowe sferyczne, ale za to przyciągają ceną. Producent, podobnie jak w przypadku Soflens, skupia się na soczewkach hydrożelowych. Użytkownicy cenią te soczewki za komfort noszenia oraz płaską powierzchnię. Horien ma w swojej ofercie także płyn do soczewek, który cieszy się dobrymi opiniami.

Jeśli szukacie soczewek silikonowo-hydrożelowych w przystępnych cenach, warto zwrócić uwagę na np. Air Optix Aqua lub Biofinity firmy Cooper Vision.

Artykuł partnera