Odczuwasz suchość w gardle i przełyku? Nie lekceważ tego, to może być objaw chorobowy! Zanim jednak weźmiesz tabletki na ból gardła - upewnij się z czym masz do czynienia.

Skąd bierze się suchość w gardle i przełyku?

Pierwszą przyczyną, która może stać za odczuciem suchości i drapania w gardle jest odwodnienie - narażone są na nie bardziej osoby starsze. Oprócz suchości błon śluzowych można wtedy zaobserwować również spadek energii, wiotkość skóry i ogólnie pogorszone samopoczucie. 

Drugą z najbardziej popularnych przyczyn tego stanu są procesy chorobowe - zarówno infekcje bakteryjne jak i wirusowe mogą sprawiać, że odczuwamy drapanie i suchość. Dodatkowymi objawami w tym przypadku będą: ból gardła, pojawienie się kataru, opuchlizna węzłów chłonnych, podwyższona temperatura ciała oraz zmęczenie. Jeżeli podejrzewasz, że za suchością stoi choroba - odwiedź lekarza, który po przebadaniu Cię przepisze odpowiednie leki. 

Często za suchością w jamie ustnej i gardle stoi nadużywanie używek - palenie papierosów wysusza błony śluzowe, co może objawiać się właśnie tymi objawami. W celu zniwelowania odczucia suchości, oprócz rzucenia palenia, ważne jest regularne nawadnianie organizmu. 

Za suchością w gardle i przełyku czasem stoją mniej oczywiste powody, takie jak chociażby: cukrzyca, refluks żołądkowo-przełykowy, nadczynność tarczycy, przyjmowane przez pacjenta leki (najczęściej: przeciwalergiczne, diuretyki, leki psychotropowe), sposoby leczenia chorób nowotworowych (stosowanie przez pacjenta radio-, chemio- terapii) czy też nieprawidłowy tor oddychania. 

Leczenie suchości w gardle i przełyku

Niezależnie od domniemanej przyczyny takiego stanu - jeżeli utrzymuje się on dłużej niż tydzień, albo towarzyszą mu dodatkowe objawy - warto jest odwiedzić lekarza. Leczenie tych dolegliwości powinno być nakierowane na usunięcie przyczyny. Jeżeli jest to niemożliwe stosuje się leczenie objawowe. W przypadku przesuszenia błon śluzowych możliwe, że oprócz regularnego nawadniania lekarz zaleci Ci tabletki nawilżające.

Jeżeli jednak dolegliwości występują na tle chorobowym, możliwe że konieczne będzie zastosowanie antybiotyku (infekcje bakteryjne), niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków przeciwgorączkowych. Tabletki na ból gardła gemini.pl/kategoria/zdrowie/bol/bol-gardla również znajdują zastosowanie w sytuacji gdy za suchością stoi infekcja - działają miejscowo i pozwalają na odrobinę ulgi podczas zapalenia gardła.

W przypadku schorzeń ogólnoustrojowych, powodujących odczucie suchości, ważne jest aby w pierwszej kolejności upewnić się, że wdrożone u pacjenta leczenie jest odpowiednie - możliwe, że to właśnie nietrafne leczenie lub nieprzestrzeganie zaleceń lekarza prowadzi do takiego stanu rzeczy. 

Można znaleźć wiele informacji na temat domowych sposobów na walkę z suchością w gardle i przełyku - jednak sposoby te często są mało skuteczne, ze względu na swoje objawowe i nieudowodnione działanie. Pamiętaj, że w każdej sytuacji gdy twój stan zdrowia Cię niepokoi - powinieneś odwiedzić lekarza POZ.