Poznawanie lektur szkolnych niezależnie od tego, czy będzie miało miejsce w formie audiobooka, czy czytanej zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że umieszczenie tego tytułu w kanonie lektur nie jest bezpodstawne. Na pewno jest się na co skusić w trakcie wolnych dni. Jest to idealna propozycja książki nie tylko dla młodzieży, ale także dla dorosłych.

,,Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego

Książka ,,Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego to powieść, która po raz pierwszy okazała się w krakowskim dzienniku w 1897 roku. Na samym początku miała zostać nazwana ,,Wybawicielem". Książka została wydana pod pseudonimem w zaborze rosyjskim w 1910 roku.

Tematem przewodnim wydania jest przedstawienie obrazu szkoły w rosyjskim Królestwie Polskim. Książka jest tym cenniejsza z tego względu, że została napisana na podstawie doświadczeń Stefana Żeromskiego zarówno z dzieciństwa, jak i lat młodości. Polskiemu autorowi udało się napisać lekturę w taki sposób, by pod innymi nazwami ukryć prawdziwą szkołę w Pińczowie oraz gimnazjum w Kielcach. Także charakterystyka głównego bohatera jest wzorowana na jego istniejącym przyjacielu.

Niewątpliwie warto jest mieć na uwadze tytuł tego autora. Stefan Żeromski Syzyfowe Prace audiobook jest lekturą, którą można odsłuchać także w formacie audio. Jest to doskonała okazja skierowana do osób, które:

- lepiej zapamiętują poszczególne fakty dzięki ich wysłuchaniu,

- niezbyt dobrze radzą sobie z płynnym czytaniem,

- uwielbiają zapoznawać się z kolejnymi wydaniami właśnie w wersji słuchanej,

- chcą zapoznać się z ,,Syzyfowymi pracami" Stefana Żeromskiego w dowolnym miejscu i czasie.

Wersja audio tej publikacji jest dostępna do posłuchania praktycznie na każdym telefonie lub tablecie. Dzięki temu z tym wydaniem można zapoznać się w drodze do szkoły, czy podczas wykonywania jakichś zadań w domu. Nie ma potrzeby siedzenia, czy leżenia i trzymania książki w chwili, gdy można ją poznać w wersji słuchanej w dowolnej pozycji. Zaletą jest również to, że szybkość zapoznawania się z wersją audio można regulować w sposób dostosowany do odbiorcy.

Temat przewodni ,,Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego

Tak jak większość lektur szkolnych, tak i ,,Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego również doczekały się adaptacji. Za ekranizację powieści odpowiedzialny jest Paweł Komorowski. Powstała produkcja zarówno filmowa, jak i serialowa.

Tematem przewodnim książki jest pokazanie, jak wyglądało dorastanie dzieci oraz młodzieży polskiej. Kluczowe jest stwierdzenie, iż miało to miejsce w czasach, kiedy kraj znajdował się pod zaborem rosyjskim. Stefan Żeromski przedstawił system edukacji, której głównym założeniem w tamtym okresie było wynarodowienie młodych Polaków. Tytułowe syzyfowe prace mogą oznaczać właśnie to działanie rusyfikatorów, które nie było związane z żadnymi działaniami, które zostałyby utrwalone na stałe. 

Proces syzyfowych prac w tej lekturze trwa dziesięć lat. Okres ten obejmuje życie Borowicza od jego ósmego do osiemnastego roku życia.

Napisanie przez Stefana Żeromskiego ,,Syzyfowych prac" związane było z chęcią pokazania realiów, które panowały w szkołach w okresie rusyfikacji. Dzięki wprowadzeniu do fabuły pod przykrywką prawdziwych szkół oraz postaci lektura staje się jeszcze cenniejsza w odbiorze. Pozycja porusza wątki zarówno obyczajowe, jak i psychologiczne. Ważnym jest zwrócenie uwagi na to, iż bohaterowie tak naprawdę nie zdawali sobie sprawy z tego, czym ma objawiać się miłość do ojczyzny. Nie wynikało to z ich złej woli, ale tego, że nikt nie przekazał im takich wzorców.

Wzór do naśladowania - bohaterowie ,,Syzyfowych prac"

Bez wątpienia bohaterowie ,,Syzyfowych prac"  mogą być wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży. Na pewno godne naśladowania są wierność oraz odwaga, które są ukazane także w tym utworze. ,,Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego dają obecnemu odbiorcy lekcję historii. Jest to opowieść opisująca losy młodych ludzi, Polaków, ale także początkujących patriotów, która została podana nie tylko w formie suchych faktów także w tym wydaniu polskiego autora.

Artykuł partnera