​Inwestowanie w złoto jest jedną z najchętniej wybieranych form zamrażania finansów. Nic dziwnego, oferuje bowiem wyjątkowe ich bezpieczeństwo. Wartość tego cennego kruszcu nie tylko nie spada w sposób gwałtowny, ale przeciwnie – ma stałą tendencję wzrostową. Ewentualne spadki związane są wyłącznie z typowymi dla giełdy wahaniami, które ostatecznie kończą się kolejnym wzrostem. Aby kupić swoją pierwszą sztabkę, warto zapoznać się z podstawowym pojęciem, jakim jest 1 uncja złota. Ile to gramów czystego kruszcu? Jak poznać jej cenę? Wyjaśniamy!

1 uncja złota – ile to gramów?

Na początku warto objaśnić, czym dokładnie jest uncja w przypadku złota. Ta anglosaska jednostka miary ma bowiem kilka rodzajów, a każdy z nich wyraża inne wartości. Najpopularniejsza jest uncja międzynarodowa, która wynosi w przybliżeniu 28,35 gramów i stanowi 1/16 funta międzynarodowego. Wykorzystuje się ją do mierzenia wagi między innymi surowców spożywczych, takich jak pszenica.

W przypadku uncji złota mowa o uncji trojańskiej, która wynosi 31,1034 gramów (1/12 funta trojańskiego). To tak zwana uncja jubilerska służąca do określania wagi metali oraz kamieni szlachetnych. Jej nazwa pochodzi z francuskiego miasta Troyes, w którym w okresie średniowiecznym wskazano uncję właśnie jako jednostkę wagi metali szlachetnych. Symbolem, który ją wyraża, jest oz – od włoskiego „onza” oznaczającego właśnie uncję. Więcej informacji na temat uncji złota znajdziesz w artykule: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-lista/uncja-zlota-ile-kosztuje-ile-ma-gram-wszystko-o-uncji-zlota.

Ile kosztuje uncja złota?

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje uncja złota. Ma to związek z faktem, że wartość tego kruszcu stale ulega zmianom. Jak wspomniano, ta nieustannie wzrasta – w przeciągu zaledwie 30 lat, koszt uncji złota wzrósł z (w przybliżeniu) 460 zł do 8400 zł, a zatem o około 8 tysięcy zł. Daje to około 270 zł za 1 gram kruszcu. Co istotne, wskazane wartości dotyczą złota najwyższej próby.

Na aktualną cenę złota wpływa wiele czynników. W związku z jej wahaniami warto na bieżąco sprawdzać kurs złota i obserwować go przez dłuższy czas – np. z pomocą precyzyjnego wykresu dostępnego na stronie internetowej Mennicy Polskiej. Znacznie zwiększy to prawdopodobieństwo trafienia w najkorzystniejszy moment zakupu sztabki inwestycyjnej. Wspomniane czynniki to przede wszystkim:

  • Stosunek popytu do podaży – trzeba mieć na uwadze, że złoto jest dobrem wydobywalnym i nie da się go po prostu wyprodukować. A to oznacza, że jego zasoby z każdym wydobyciem się zmniejszają, co naturalnie przekłada się na malejącą dostępność, czyli niższą podaż. Gdy zainteresowanie złotem w danym okresie rośnie, zyskuje ono na wartości. Jeśli z kolei więcej osób jest zainteresowanych sprzedażą niż zakupem, to można się spodziewać spadku cen za 1 uncję złota.

  • Konflikty zbrojne – sytuacja geopolityczna w sposób pośredni, przez wartość ropy naftowej, przenosi się na koszt złota. Ujmując w największym uproszczeniu: gdy ropa drożeje, złoto może tanieć; i odwrotnie.

  • Inflacja – rosnąca inflacja sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na „zamianę” swoich oszczędności z gotówki w złoto. Ta nie dotyka go bowiem w sposób bezpośredni, w związku z czym zamrożone w ten sposób pieniądze nie tracą na swojej wartości – bo nie traci jej samo złoto. W takiej sytuacji kruszec staje się jednak droższy, dochodzi bowiem do wspomnianego wcześniej wzrostu stosunku popytu do podaży.

Choć koszt uncji złota nie jest więc stały, to bez wątpienia warto zainwestować w ten wyjątkowy kruszec. Ma to związek nie tylko z faktem, że jego wartość nieustannie rośnie, ale także uniwersalnością. To waluta, która obowiązuje na całym świecie i w każdym jego miejscu kosztuje tyle samo. Co więcej, złoto daje pewny zysk oraz stanowi dobre zabezpieczenie finansowe dla przyszłych pokoleń.

Artykuł sponsorowany