Popularność soczewek kontaktowych rośnie i każdego roku decyduje się na nie więcej osób. Wynika to z faktu, że są faktycznie bardzo wygodne w noszeniu, dają idealną ostrość właściwie w każdych warunkach, a cenowo wcale nie muszą odbiegać od okularów. A jak w praktyce wygląda używanie soczewek, czy jest to trudne albo wymagające skomplikowanych zabiegów? Odpowiadamy na te pytania.

Dla kogo są soczewki kontaktowe?

Zacznijmy od podstaw – kto może nosić soczewki kontaktowe? Okazuje się, że większość osób z wadami wzroku. Przeciwwskazania zdarzają się naprawdę rzadko i związane są głównie z alergiami, chorobami oczu i przewlekłymi. Czasami z tych powodów soczewek nie powinno nosić się wcale, czasami zaś wskazany jest ich określony rodzaj. Te kwestie zostaną rozwiązane w czasie wizyty u specjalisty w celu wypisania recepty na szkła kontaktowe. Bez tego nie powinno się kupować pierwszej pary soczewki, nawet jeśli nosimy okulary i teoretycznie znamy swoją wadę wzroku.

Higiena przy używaniu soczewek kontaktowych

Wizyta u optometrysty pozwoli nam zapoznać się z różnymi rodzajami soczewek kontaktowych i dobrać właściwe dla nas. Mogą to być soczewki jednodniowe – zakładane rano, zdejmowane wieczorem a następnie wyrzucane – lub soczewki do wielorazowego użytku. W tym drugim przypadku najpopularniejsze są soczewki miesięczne. One również mogą być noszone w trybie dziennym (zakładane rano, zdejmowane wieczorem) albo też w całodobowym (noszone przez kilka dni i nocy bez zdejmowania).

Niezależnie od tego, jakie soczewki wybierzecie, zawsze wymagają one zachowania odpowiedniego poziomu higieny przy zakładaniu i zdejmowaniu. Procedura ta jednak nie należy do skomplikowanych. Należy po prostu umyć starannie ręce, najlepiej delikatnym środkiem myjącym. Następnie wytrzeć je, używając do tego ręcznika bezpyłowego lub wykonanego z tkaniny. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że na dłoniach pozostaną jakieś pyłki czy drobinki, które mogą następnie osadzić się na soczewce kontaktowej czy na gałce ocznej.

Osobne zalecenia dotyczą osób wykonujących makijaż. Tu poleca się nałożyć go już po założeniu soczewek, zaś demakijaż wykonać po ich zdjęciu. Niektóre kosmetyki do okolic oczu również są niewskazane – jak tusz wydłużający rzęsy czy stosowanie kredki na wewnętrzną krawędź powieki.

Czyszczenie i przechowywanie soczewek

Jak przechowywać soczewki po ich zdjęciu? Jednodniowe, jak wspomniano, po prostu się wyrzuca. Soczewki o dłuższym czasie użytkowania przechowywane są w specjalnym pojemniczkach. Każda soczewka umieszczana jest w osobnym pudełeczku, do którego wcześniej należy nalać specjalny płyn pielęgnujący. Jeśli na każdym oku mamy inną wadę wzroku, to pojemniczki powinny  być odpowiednio opisane, by nie pomylić się przy ich zakładaniu. Dobrą praktyką jest również zapisanie sobie daty pierwszego otwarciu opakowania z soczewkami, by nie przekraczać zalecanego przez producenta czasu używalności, czyli 30 dni dla soczewek miesięcznych.

Bezpośrednio po zdjęciu soczewek, a przed ich odłożeniem do pudełeczka, należy je także umyć. Do tego również wykorzystuje się płyn wielofunkcyjny, który ma optymalne właściwości przy kontakcie z delikatnym materiałem szkieł kontaktowych. Co zamiast płynu do soczewek może być użyte w awaryjnej sytuacji? Czasem faktycznie zdarzyć się może sytuacja, że musicie posiłkować się rozwiązaniami prowizorycznymi, np. zapomnicie o płynie na wyjeździe czy skończy się wam niespodziewanie. Najlepsza wtedy jest sól fizjologiczna lub niegazowana woda mineralna lub źródlana, natomiast po wodzie z kranu mogą pozostać na soczewkach drobne i niewidoczne zanieczyszczenia i osady, powodujące podrażnienia. Żaden też środek kombinowany nie będzie tak skuteczny w czyszczeniu soczewek, jak dedykowane płyny.

Artykuł partnera