Nowe modele Toyoty, które na polski rynek wejdą w przyszłym roku będą posiadać systemy nagłośnieniowe nowej generacji firmy JBL. Trafią one do Camry, Corolli i RAV4.

Nagłośnienie w samochodzie jest niezwykle ważne. W końcu to w aucie  naprawdę skupić się można na słuchaniu muzyki. Nagłośnienie JBL zostało stworzone specjalnie z  myślą o nowych modelach Toyoty.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest w tym przypadku umieszczenie wysokotonowych  głośników w słupkach A. To bardzo ważne, gdyż wysokie częstotliwości fal są mocniej ukierunkowane, a więc warto skierować je do słuchacza. Nie jest to jednak łatwe pod względem technicznym. Głośniki w przednich słupkach powinny być np. jak najwęższe, co sprawia trudności w uzyskaniu optymalnego brzmienia.

Tutaj doskonałym przykładem jak to rozwiązano jest Toyota C-HR, w której głośniki wysokotonowe w słupkach A świetnie brzmią i mają kształt diamentu.

Toyota i JBL razem od lat

JBL z Toyotą współpracuje już niemal 20 lat. W tym czasie głośniki JBL trafiły do wielu wiodących modeli marki.

JBL i Toyota są ze sobą związane od wielu lat.  Dobrym przykładem jest nowy RAV4. Posiada on wbudowany system nagłośnienia w wyższych wersjach nagłośnienia. Z kolei obecny w Europie od 2017 roku crossover Toyota C-HR  posiada specjalnie skonstruowany dla niego system nagłośnienia. Nowe zestawy JBL, które znajdą się w samochodach Toyoty już w przyszłym roku będą jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie i lepiej dopasowane do wnętrza auta.

JBL w Toyocie

Nagłośnienie klasy premium z technologią Clari-Fi

Doskonałym przykładem systemu nagłośnieniowego nowej generacji jest w tym przypadku zestaw JBL w Toyocie RAV4 2019. Składają się na niego dwa 25-mm tubowe głośniki wysokotonowe w lewym i prawym słupku A, dwa 80-mm i dwa 170-mm głośniki, dwa 150-mm głośniki szerokopasmowe i 224-mm subwoofer z tyłu kabiny o bardzo dużych możliwościach. Wszystko to podłączone będzie do 8-kanałowego wzmacniacza stereo o mocy 800W. Znajduje się on w bagażniku.

Nowością w systemach marki JBL jest technologia Clari-Fi. Analizuje ona zapis dźwięku, rozpoznaje wszelkiego rodzaju zniekształcenia i przewiduje to, w jaki sposób można wzbogacić brzmienie, Układ ten dostarcza bogaty dźwięk w zasadzie z dowolnego głośnika.

Nowe modele Toyoty, które na polski rynek wejdą już za kilka miesięcy wyposażone zostaną w indywidualnie zaprojektowane, bardzo nowoczesne systemy nagłośnieniowe uznanej marki JBL. Systemy klasy premium tej firmy trafią do nowych modeli Toyoty Camra, Corolla czy popularnego rAV4.