Mycie samochodu to jedna z ważniejszych czynności jakie musi podjąć właściciel, jeżeli chce aby jego auto wyglądało na zadbane. Tak naprawdę istnieją dwa sposoby na pozbycie się brudu oraz zanieczyszczeń z karoserii: albo skorzystać z automatycznej myjni samochodowej lub umyć auto ręcznie przy użyciu bezpiecznych środków.
Automatyczna myjnia samochodowa umożliwia oczyszczenie auta z kurzu w sposób szybki. Czy jest jednak bezpieczna? Szczotki na takich myjniach bardzo często są brudne i zaniedbane, a każde nawet najmniejsze ziarenko piasku jest zwyczajnie niebezpieczne dla lakieru samochodu. Specjaliści twierdzą, że nawet kilka cykli mycia auta mogą sprawić, że jego kolor staje się wypłowiały, a lakier miejscami zarysowany. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest umycie go samodzielnie. Jakich produktów użyć?
Jaki szampon do mycia samochodu?
Samodzielne mycie samochodu ma zaskakująco wiele zalet. Jedną z nich jest niski koszt oraz możliwość sprawdzenia stanu karoserii i ocenienie ewentualnych szkód, jakie mogły pojawić się na skutek obecności drobnych kamyczków czy piasku. Podczas takiej czynności, można zauważyć początki pojawiającej się korozji lub ubytki lakieru, które wcześniej były niezauważalne. Szybka reakcja pozwoli zapobiec dalszemu rozwojowi uszkodzeń. Decydując się na samodzielne umycie auta należy wybrać odpowiedni środek do tego przeznaczony oraz miejsce, gdzie może odbyć się ta czynność. Czasy, w których normą było mycie samochodu na parkingu blokowym, już dawno minęły. Obecnie za wykonanie takiej czynności, grozi mandat.
Właściwy preparat czyszczący auto z brudu to najważniejszy czynnik, który zadecyduje o tym, czy mycie auta będzie szybkie czy może czasochłonne. Na rynku istnieje szereg produktów, które przeznaczone są do pielęgnacji lakieru auta. Zazwyczaj są to szampony do samochodu lub pianki aktywne do samochodu. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Szampon zadziała wtedy kiedy, auto nie zostało mocno zabrudzone. Mycie ciężarówki szamponem, może być nieco kłopotliwe, szczególnie gdy wróciła z długiej trasy, a intensywność zabrudzeń jest znacząca. Piana aktywna posiada bardzo silne działanie oczyszczające, dlatego wybierana jest podczas likwidowania tłuszczu, osadów asfaltowych, smoły czy owadów. Jeżeli zostanie użyta zgodnie z poleceniem producenta, nie zniszczy karoserii. Wykorzystywana jest także do czyszczenia elewacji, dachów, fasad budynków, urządzeń budowlanych itp.
Szampony występują w dwóch wersjach z woskiem lub bez wosku. Wersja z woskiem na pewno pozwala zaoszczędzić nieco czasu, gdyż produkt jednocześnie myje oraz woskuje lakier. Specjaliści jednak podkreślają, że wykonywanie dwóch czynności jakimi jest mycie, a dopiero potem woskowanie daje możliwość uzyskania lepszego efektu. Zastosowanie szamponu bez wosku gwarantuje otrzymanie satysfakcjonującego efektu wizualnego. Po umyciu auta należy dokładnie osuszyć jego powierzchnię, gdyż woda zostawia zacieki oraz ślady czy smugi. Najlepszym narzędziem do osuszenia jest ściereczka z mikrofibry lub ściągaczka do wody, która pozwala wykonać czynność sprawnie, bez większego wysiłku.